Jak porozumět a zbavit se stresu díky psychoterapii?

Stres byl a je součástí našeho života. Jeho hlavní smysl je bohulibý – ochránit nás. Co když se ale stává všudypřítomným a našemu zdraví víc škodí, než prospívá? Přehlížet ho se nevyplácí, bojovat s ním přináší jen krátkodobé zisky, ukazuje se moudrým naslouchat mu. Pochopit jeho příčiny nám totiž pomáhá zmírnit nejen jeho dopady na naše zdraví, ale často i změnit vztah k sobě samým.

Co je to stres?

Stres je přirozenou reakcí člověka v situaci ohrožení. Probíhá na úrovni duševní (člověk zažívá pocity nabuzení, které vedou k vyššímu výkonu, později může naopak nastupovat vyčerpání až úzkost) i fyzické (díky hormonům se zvyšuje dechová i tepová frekvence, krevní tlak a prokrví se svaly). Problematické je, trvá-li stresová situace příliš dlouho, pak se organismus vyčerpává. V souvislosti s tím pak mluvíme o dlouhodobém nebo také chronickém stresu.

 

Jaké jsou zdravotní následky dlouhodobého stresu?

Každý člověk se se stresem setkává, prožívá ho ale jinak a různým způsobem na něj také reaguje. Z toho důvodu jsou individuální i stopy, které zanechá na našem zdraví, trvá-li jeho působení příliš dlouho nebo je-li příliš intenzivní.

Mezi nejčastější komplikace patří kardiovaskulární a trávicí obtíže, které člověk může subjektivně pociťovat jako bušení srdce, bolesti na hrudi, bolesti břicha či průjem. Časté jsou i psychosomatické projevy stresu v různých formách od kožních vyrážek, po problémy v oblasti sexuální a reprodukční až po nespavost či padání vlasů.

Jak se zbavit stresu? A jak se naučit zvládat stresové situace?

V případě, že už stresem trpíte (stresem ze školy, z práce) a hledáte způsoby, jak se ho zbavit, doporučujeme zapojit do hry jak vaše tělo, tak i mysl. Pokud chcete být opravdu důslední, pak je optimálním řešením kontaktovat odborníka, psychoterapeuta nebo kouče. 

Mezi techniky orientované na tělo patří práce s dechem – mnoho lidí zjistí, že dýchá příliš povrchově nebo nevyužívá celý prostor hrudníku a břicha. Vyzkoušet můžete některou z forem relaxace nebo se zaměřit na pohyb. Práce s myslí bývá komplexní záležitostí, kterou lze ale nastartovat například hodinou denně, kterou věnujete jen sami sobě.

hedepy-david-3-w

Jaká je spojitost mezi stresem a zánětem slinivky břišní?

Výzkumy i klinická praxe tuto spojitost skutečně potvrzují. Na rozdíl od krátkodobého stresu, který slinivku před záněty spíše chrání, je dlouhodobý stres rizikem. Slinivka břišní je prostoupena hustou sítí nervů, které citlivě reagují na hormony, které v důsledku stresu tělo produkuje. V konečném důsledku tak narůstá riziko vzniku zánětu.

 

Jak mi může se stresem pomoci psychoterapie?

Psychoterapie vám umožní zpomalit a zaměřit svou pozornost na skutečné příčiny stresu, které často bývají skryty ve víru každodenních povinností. Pomůže vám je pojmenovat a vybaví vás takovými dovednostmi, které vám budou dobrým pomocníkem, kdykoliv budete potřebovat. Výhodou online terapie je její rychlá dostupnost v náročných situacích, v nichž vám může být terapeut vítaným průvodcem.

 

Jak stresu předcházet a jaké jsou možnosti prevence?

V případě prevence stresu platí všechna známá klišé – přiměřený pohyb, dostatek spánku a vyvážený jídelníček. Pokud pro sebe ale chcete udělat i něco víc, zpomalte, uvědomte si vše, co děláte, na co myslíte a co prožíváte. Stres vás dožene vždy, kdy jste vy sami od sebe až příliš daleko.

Reálný příběh klienta se stresem a jak s tím pomohla psychoterapie

“Dávala jsem do práce maximum a kladla na sebe obrovské nároky. To vedlo k chaosu v mém denním plánu a k velkému stresu. Na terapii jsme pracovali s tím, proč mám takovou potřebu být výkonná. A proč neumím odpočívat. Terapeutka mi také pomohla nastavit denní řád v aktivitách a najít prostor pro odpočinek. Kupodivu jsme teď dokonce produktivnější než když jsem byla pod tlakem a mám i více času na odpočinek”

Vyzkoušejte psychoterapii přes videohovor

Prohlédněte si terapeuty, kteří se specializují na stres
Stres Sebevědomí Vztahy Rodičovství
3 lidi doporučují
Frekventant terapeutického výcviku
„Věřím, že terapie je cesta k sebeuvědomění. Nabízím klientům bezpečný prostor pro sdílení a vhled do jejich jedinečného příběhu.“
890 Kč / sezení
Bc. Ondřej Mikulášek (3000+ h. praxe)
Úzkost Stres Vztahy Závislosti
2 lidi doporučují
Ověřený certifikovaný výcvik
„Psychoterapie by měla být respektující, příjemná a užitečná pro klienta.“
890 Kč / sezení
Úzkost Stres Sebevědomí Životní změny
11 lidí doporučuje
Frekventant terapeutického výcviku
„Podpořím Vás na cestě ke spokojenému prožívání, abyste mohli být sami sebou a přitom v pevných vztazích s druhými. Naleznete u mě bezpečí, přijetí a prostor pro Váš růst.“
890 Kč / sezení