Situationship: Jak poznat skorovztah a kdy je zdravější ho ukončit

Situationship: Jak poznat skorovztah a kdy je zdravější ho ukončit

image cover
Hedepy terapeutka - autorizovala obsah článkuPhDr. Andrea Fejová

Sdílet článek

Vypadá to jako vztah, ale nikam se to nevyvíjí. Prožijete krásné chvilky plné blízkosti, ale pak se vám týden neozve. Otázku, jestli spolu chodíte, se možná tak trochu bojíte položit… Pokud to zní až moc povědomě, možná jste uvízli ve skorovztahu (anglicky situationship). Dá se překlopit ve vážný vztah? A jak situashionship ukončit? Pojďte to zjistit.

Co je to situationship a jak dlouho trvá

Situationship může trvat měsíce a klidně i roky. Celou dobu ale zůstává někde mezi vztahem a nezávazným randěním. Není nijak definovaný a zdá se, že ani nikam nesměřuje. Často mu schází vyváženost – jeden do něj vkládá spoustu energie, zatímco druhý má pořád moc práce, málo času a zdráhá se pojmenovat, co vlastně cítí. Sice vám do života přináší radost, ale taky pořádnou dávku nejistoty.

Možná vás ještě ani nevzal/a mezi své přátele, natož rodinu. Pozvat ho/ji jako doprovod na pracovní večírek nebo svatbu se taky bojíte. Předpokládáte, že by to totiž neklaplo.

Situationship vs. relationship: jaký je mezi nimi rozdíl?

Hlavním rozdílem mezi skorovztahem a zdravým vztahem je (ne)jistota. U zdravého vztahu zkrátka víte, že v něm jste. Otevřeně jste si řekli, že spolu chodíte, a začlenili se do života toho druhého – znáte jeho rodinu a přátele, trávíte spolu čas, mluvíte o společné budoucnosti. Nehrajete žádné hry, nemáte otazníky. Vaše láska je vyvážená, nejste jen „možnost na večer nebo fajn wellness víkend“.

Pokud máte pocit, že už se ve svých myšlenkách cyklíte a donekonečna o vašem vztahu přemýšlíte, mrkněte na náš článek o overthinkingu. Pomůže vám ven z pasti nadměrného přemýšlení.

situationship

TEST: Jak poznat situationship

Tušíte, že něco není v pořádku, ale nejste si jistí? Možná jste ve skorovztahu, možná vám jen chybí upřímná komunikace. Udělejte si test a pojďte zjistit, na čem jste.

TEST skorovztahu: Odpovězte si na tyto otázky upřímně formou ANO/NE

  1. Vídáte se nahodile a ne tak často, jak byste si přáli.
  2. Strávíte spolu úžasný den nebo víkend, ale pak se vám dlouho neozve.
  3. Nedošlo mezi vámi k žádnému rozhovoru o tom, co vlastně jste.
  4. Na veřejnosti se k sobě nehlásíte, nepoužíváte výraz partner/partnerka.
  5. Randíte už několik měsíců, ale stále jste nepotkali rodiče a možná ani přátele toho druhého.
  6. Mluvit o společné budoucnosti je tak trochu tabu.
  7. Rádi byste toho druhého vzali na večírek nebo svatbu, ale nejspíš by to nevyšlo.
  8. Sex je velkou nebo možná největší součástí vašeho vztahu.
  9. Cítíte se nejistí a frustrovaní. Rádi byste vztah posunuli někam dál, ale bojíte se projevit své emoce a potřeby.
  10. Máte tendenci svůj protějšek omlouvat. Určitě má moc práce, je ve stresu nebo má třeba náročného psa.

Čím častěji jste odpověděli ANO, tím pravděpodobněji jde o skorovztah. Podle dat s ním má zkušenost celá polovina lidí ve věku 18–34 let, takže rozhodně nejste sami. Ze skorovztahů a nezávaznosti se stává tak trochu trend. Co ale můžete udělat, aby vás ta nejistota netrápila?

Mnoho lidí hledá rovnováhu mezi svobodou a vztahem, což vede k rozmachu situationshipů. Tyto vztahy dávají lidem, zejména mladším generacím možnost zažít intimitu, pozornost a sdílení času s někým, ale zároveň nejsou vázáni závazky, což jim poskytuje volnost zkoumat další možnosti. Tímto způsobem si mohou užít společné chvíle, aniž by se cítili „zavázáni“. Nicméně, tento typ vztahu ne vždy nabízí dlouhodobou podporu nebo jistotu, kterou lidé v určitém bodě potřebují. Je možné, že se mnozí po určité době vrátí k závaznějšímu vztahu, kde najdou stabilitu, transparentnost a všechno to, co dlouhodobý závazek nabízí. Jako psycholog v praxi vnímám, že fungování v situationshipech může mít výrazné dopady na sebevědomí, sebeúctu a prožívání důvěry ve vztazích, zejména u citlivějších jedinců. . Tyto zkušenosti mohou zanechat trvalé stopy, které ovlivní jeho schopnost důvěřovat v budoucích vztazích a mohou se projevit iv jiných oblastech života. :)
PhDr. Andrea Fejová
PhDr. Andrea Fejová

6 kroků, jak vyřešit skorovztah

Ne vždy musí být skorovztah špatný. Někdy oběma stranám vyhovuje. Pokud ale toužíte po něčem víc a není vám v tom dobře, stojí za to zkusit skorovztah překlopit do plnohodnotného vztahu. Pokud to nepůjde, pak je potřeba být k sobě maximálně upřímný. Pojďte se podívat na šest kroků, jak celou situaci rozlousknout.

1. Ujasněte si, co vlastně chcete

Zkuste si představit ideální vztah, ve kterém byste byli opravdu šťastní. Pojmenujte si, po čem přesně toužíte. Po závazku? Jistotě? Větší pozornosti? Nebo třeba upřímné komunikaci? Čím lépe pochopíte své vlastní potřeby, tím snáz je dokážete druhému sdělit.

2. Otevřeně si promluvte

Těžké, my víme. Upřímný rozhovor je ale jediným způsobem, jak zjistit, jestli jste s protějškem na stejné lodi. Zkuste říct třeba:

„Je mi s tebou hezky, ale potřeboval/a bych vědět, kam to směřuje.“

„Mám tě ráda, ale trápí mě, že nevím, na čem jsem. Jak to vnímáš ty?“

 Důležité je mluvit klidně, bez výčitek a dát druhému prostor reagovat. Řekněte, co vám ve vztahu chybí a jakou potřebujete změnu.

what is situationship

3. Sledujte, jak se chová

Skutečné odpovědi nenajdete ve slovech, ale v chování. Říká, že vás miluje, ale neplánuje s vámi nic dopředu? Slibuje změnu, ale pořád vás rodině nepředstavil/a? Možná je načase přestat ztrácet čas s někým, kdo upřednostňuje svůj komfort před vašimi pocity. Nemyslíte?

4. Dejte vztahu šanci, ale s časovým limitem

Pokud tvrdí, že potřebuje čas, je fér mu/jí ho dát – ale ne donekonečna. Stanovte si v hlavě realistický limit (třeba pár týdnů nebo měsíc), během kterého budete sledovat, jestli to, na čem jste se domluvili, opravdu nabírá lepší směr.

5. Nepřemlouvejte ani se nespokojte s málem

Vztah by měl být vzájemné rozhodnutí, ne něco, co si musíte vybojovat. Zasloužíte si někoho, kdo vás chce naplno – ne jen občas, když se mu to hodí. Nevyvíjejte ze své strany v průběhu dalších týdnů větší snahu než dříve. Nechte to na něm/na ní a pozorujte, co se bude dít.

Mohl by se vám hodit náš článek o praktické cestě k sebelásce. Protože právě sebeláska ovlivňuje všechny naše vztahy a to, co si necháme líbit.

6. Pokud to nikam nesměřuje, najděte sílu odejít

Časový limit uplynul a nic se nezměnilo? Nezbývá než přehodnotit, zda v takovém vztahu chcete zůstat. Víme, jak je těžké opustit člověka, ke kterému máte city. Dlouhodobě si tím ale ušetříte spoustu bolesti. A třeba konečně otevřete prostor někomu, kdo vás bude chtít stejně moc jako vy jeho.

Pokud ze skorovztahu odejít nedokážete, stálo by za to prozkoumat, proč tomu tak je. Možná se bojíte samoty, možná je to sebeláskou. Najít opravdovou příčinu a zpracovat ji, vám může pomoct psychoterapie.

end of situationship

Nastal čas ukončit situationship. Jak to zvládnout?

Uvědomili jste si, že si zasloužíte víc, a přišel čas. Ale co teď? V první řadě k sobě buďte laskaví. Víme, že to bolí, ale udělali jste správnou a důležitou věc. Tady je několik rad, které vám pomohou situationship ukončit:

1. Připravte se na rozhovor

Možná to nebyl vztah v pravém slova smyslu, ale i tak jeho ukončení bolí. Proto je dobré si předem ujasnit, co chcete říct. Taky vám to pomůže v den D nevycouvat.

2. Zvolte správný čas a místo

Sice se k vám nechoval/a úplně ukázkově, ale pokud je to možné, bylo by fér rozloučit se z očí do očí. Vyberte si klidné místo, kde se cítíte bezpečně a kde vás nebude nic rušit.

3. Buďte upřímní, ale neútočte

Místo výčitek zkuste použít věty v první osobě:

„Mám tě ráda, ale tohle mi ubližuje a už v tom nechci pokračovat.“

„Trápí mě, že se nikam neposouváme. Potřebuju něco jiného.“

Důležité je nenechat se zatáhnout do nekonečné diskuze a obhajování, proč se už nemůžete vídat.

4. Připravte se i na nepříjemnou reakci

Možná bude souhlasit. Možná se bude snažit vás přesvědčit, že se změní. Možná bude reagovat chladně, nebo naopak citově vydírat. Cokoliv přijde, držte se svého rozhodnutí a nenechte se zviklat. Pokud jste se rozhodli odejít, znamená to, že máte dost dobrý důvod.

5. Stanovte si jasné hranice a utněte kontakt

Udržování kontaktu jen prodlouží vaši bolest. Jasně řekněte, že tohle je konec a že se potřebujete odpojit. Když se vám ozve, zkuste vůbec nereagovat. Pokud se bude snažit zůstat ve vašem životě, nastavte vašemu kontaktu jasnou hranici.

situationship

6. Dejte si prostor pro emoce

Ukončení jakéhokoliv vztahu bolí. Nebylo to „jen tak něco“ – z vaší strany to byl vztah, do kterého jste investovali city, čas a naděje. Dopřejte si čas truchlit. Snažte se něčím zaměstnat a obklopit se lidmi, kteří vás rozesmějí. Nejspíš jste i vy měli tu jednu kamarádku nebo kamaráda, který „vám to říkal“. Určitě vás teď rád podpoří.

7. Připomeňte si, proč jste odešli

Když vás přepadnou pochybnosti, vraťte se k důvodům, proč jste se rozhodli odejít. Napište si je klidně na papír. Zasloužíte si vztah, ve kterém se cítíte milovaní. A i když se to teď může zdát jako sci-fi, jednou poděkujete sami sobě, že jste to udělali. Ten pravý vztah na vás ještě čeká!

Situationship je skvělé téma pro terapii

Někdy pomůže získat nezaujatý pohled někoho jiného. Terapeut vám taky pomůže odhalit skryté souvislosti nebo zjistit, proč se do skorovztahů dostáváte. Možná zjistíte, že některé vzorce ve vztazích se vám opakují. A možná díky tomu příště bezpečně poznáte vztah, ve kterém budete opravdu šťastní.

V Hedepy, mezi více než 160 ověřenými psychoterapeuty, určitě najdete toho pravého. Abychom vám to usnadnili, doporučíme vám nejvhodnějšího terapeuta na základě 5minutového testu. Své první sezení můžete mít už za pár dní.

Přemýšlíte o terapii?

Určitě to stojí za vyzkoušení

© Hedepy s.r.o.
Pokud jste ve stavu ohrožení sebe nebo jiných osob, prosíme, neprodleně kontaktujte První linku psychické pomoci (telefonicky: 116 123). Naši psychoterapeuti nebo Hedepy s.r.o. nenese odpovědnost za váš zdravotní stav.
VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPal