Sociální fobie a úzkost – jak se s ní vypořádat?

Sociální fobie a úzkost – jak se s ní vypořádat?


Sdílet článek

Být introvertem a užívat si čas o samotě je naprosto v pořádku. Jestli se ale lidem cíleně výhýbáte, protože vám kontakt s nimi způsobuje úzkostné pocity, může jít o sociální fobii (nazývanou taky jako sociální úzkost).

Nenechte se fóbií z lidí svázat a odstřihnout od sociálního života. Mezilidský kontakt je pro naše duševní zdraví důležitý a i vy si můžete přítomnost lidí užívat. Podíváme se na to, jak poznat, jestli se sociální fobie opravdu týká i vás, a jak se jí zbavit.

Strach, který izoluje

Určitá forma sociální fobie trápí až 13 % z nás. To ale zahrnuje jen ty, kteří vyhledali pomoc a mohli tak být diagnostikováni. Opravdu v tom nejste sami a možná i lidé ve vašem okolí skrývají podobně nepříjemné pocity.

Poznávacím znakem sociální fobie je strach z jakékoliv činnosti, při které by vás někdo mohl sledovat nebo kriticky hodnotit. Strach z toho, že to nezvládnete, budete působit hloupě, okolí si vaší nejistoty všimne a bude vás soudit, vysmívat se vám nebo vás pomlouvat. Jakákoliv interakce s dalšími lidmi (hlavně neznámými) vám způsobuje stres. Nevíte, jak se zachovat, co říct. Máte pocit, že cokoliv uděláte, je špatně. A tak se lidem raději vyhýbáte, přestože se cítíte osamělí.

To ale není vůbec jednoduché, protože pořád potřebujete chodit do práce, nakoupit, leccos vyřídit. Nejspíš ani nechcete odmítat pozvánky od svých nejbližších, ale při pomyšlení na letní grilovačku nebo oslavu narozenin s hromadou lidí vás přepadá neklid. Letní období všech sešlostí vám tak místo radosti přináší stres.

Při těžké sociální fobii jsou obtížné i běžné činnosti jako:

 • setkávání s lidmi, které znáte
 • seznamování s novými lidmi
 • vystupování na veřejnosti
 • telefonování
 • vyřizování pochůzek (úřad, lékař apod.)
 • nakupování
 • jezení na veřejnosti
 • používání veřejné toalety
 • jakákoliv práce v kolektivu apod.

Socialni_fobie_mensi_velikost.png

Příznaky sociální fobie

Je sociální fobie opravdu i vaše téma, nebo je to spíše jen tréma a vaše introvertní povaha? Toto jsou hlavní znaky, podle kterých ji poznáte.

Na psychické úrovni se sociální fobie projevuje:

 • strachem a úzkostí
 • studem a pocitem bezmoci
 • silně negativními sebehodnotícími myšlenkami

Doprovází ji ale i fyzické projevy:

 • pocení
 • třas
 • sevřené hrdlo
 • červenání
 • závratě
 • bušení srdce
 • svalové napětí
 • nevolnost a pocity na zvracení
 • dušnost a potíže s dechem

Hlavním rozdílem v porovnání s jinými diagnózami je to, že vy o sociální kontakt stojíte. Způsobuje vám ale takový stres, že je pro vás jednodušší se mu vyhnout.

Proč mám sociální fobii zrovna já – příčiny

Příčiny sociální fobie nejsou jasně dané. Dispozice ke zvýšenému napětí a úzkosti může být i vrozená. Stejně jako větší zranitelnost. Určité projevy jste nejspíš prožívali už v období dospívání.

Odborníci mluví o tom, že svůj podíl na rozvoji sociální fobie může mít šikana, vyčlenění z kolektivu v dětství, přísná výchova, rodinné problémy, sexuální zneužití a různá traumata. Napomáhá jí i obecně nízké sebevědomí.

člověk nervózně telefonuje

Jak se sociální fobie zbavit

Možná jste se sociální fobií doteď žili v domnění, že jde jen o silnou trému. Nebo vás skutečně trápila, ale nedokázali jste svému strachu čelit.

Nejdůležitější je fakt, že jste tady a rozhodli jste se jít své duševní pohodě naproti. Neřešená sociální fobie totiž může vést k ještě vážnějším problémům, jako je deprese nebo závislost. Izolace od okolí nikdy není řešením. Podle dlouhodobé studie Harvardu je přátelství dokonce klíčovým faktorem pocitu štěstí. Skvělou zprávou je, že sociální fobie se můžete dokonce úplně zbavit, když na to půjdete správně.

Ideálním řešením je terapie

Zvládnout sociální fobii bez pomoci odborníka není vůbec jednoduché. Proto je ideální mít na cestě podporu terapeuta. Pomůže vám zpracovat úzkostné myšlenky a začít postupně zvládat sociální interakce a navazování vztahů s větší lehkostí.

Pro léčbu sociální fobie je ideální kognitivně-behaviorální metoda terapie, kdy se pod vedením terapeuta budete postupně vystavovat umělým i reálným sociálním situacím, společně je řešit a učit se, jak si s nimi poradit. Pomalu, vaším tempem.

paní na online terapii

Strachu bude potřeba čelit a zpracovat ho. S podporou odborníka to ale určitě zvládnete a to vysvobození z kruhu trápení bude rozhodně stát za to.

V Hedepy nabízíme terapii online, stačí se tak připojit z bezpečí vašeho domova. Víme, že mluvit s cizím člověkem je to, co vám nahání strach. Proto můžete naše terapeuty nejdříve alespoň trochu poznat díky podrobným profilům s videomedailonky. Všichni jsou prověření odborníci, kteří vás nikdy nebudou soudit. Je to jejich práce, kterou si vybrali – pomáhat lidem, jako jste vy.

Sama mám zkušenosti s tím, že být v novém prostředí nebo v místnosti s neznámým člověkem může být někdy náročné a stresující. Online terapie umožňuje klientům sdílet své myšlenky a trápení tam, kde se cítí dobře, ať už je to doma, nebo na jiném preferovaném místě. Klient při sezení probíhající online nemusí věnovat tolik pozornosti a energie např. tomu, zda bude muset na terapii dojet přeplněnou hromadnou dopravou nebo terapeutovi podat ruku, když mu to není příjemné. Více se může zaměřit na sebe, své pocity a to, co v danou chvíli potřebuje. Právě online terapie může klientovi zprostředkovat bezpečný prostor, který to umožňuje.
Pavla Zelenáková
Pavla Zelenáková

Volbu toho správného terapeuta vám usnadníme krátkým testem, na základě kterého vám doporučíme tři nejvhodnější.

Krajní možností jsou i psychofarmaka

Jestli vás sociální úzkost trápí natolik, že omezuje váš každodenní život – znemožňuje vám práci, cestu hromadnou dopravou, běžný nákup apod. – může vám lékař (psychiatr) také předepsat léky, nejčastěji antidepresiva. Odborné psychiatrické vyšetření online na Hedepy nabízíme také, více informací se dozvíte tady.

Pokud se ale cítíte na to postavit se sociální úzkosti bez léků, doporučujeme začít terapií. Přečtěte si, jak probíhá první terapeutické sezení.

Sociální kontakt je pro naše duševní zdraví velmi důležitý, neodkládejte první krok a dovolte si zase v klidu dýchat. Úleva může přijít už po první terapii.

Nebuďte na to sami

Na závěr bychom vám chtěli říct poslední a asi nejdůležitější věc. Je naprosto přirozené v náročné situaci prožívat vlnu emocí, kterou jsme do té doby nepoznali. Každá, skutečně každá krize má svůj začátek, ale má také svůj konec. I ta vaše. A proto, pokud o tom alespoň trochu uvažujete, pozvěte si na pomoc psychologa, psychiatra, psychoterapeuta nebo kouče. Nezůstávejte na to sami. Pomoc u nás najdete u více než 100 terapeutů, z nichž si můžete vybrat někoho, kdo vám sedne, a domluvit si sezení třeba hned na další den. S terapeutem se pak spojíte online z pohodlí domova.

Přemýšlíte o terapii?

Určitě to stojí za vyzkoušení
Aby terapie fungovala, pomůžeme vám najít nejlepšího terapeuta
Pomocí krátkého testu vám pomůžeme najít někoho, kdo vám bude naslouchat, do 5 minut
Naše terapeuty vybíráme pečlivě
Naše terapeuty vybíráme pečlivě
Než se terapeuti připojí k naší komunitě, procházejí dlouhým výběrovým řízením, mají ověřené vzdělání a trénink.
Pomůžeme vám najít toho nejlepšího terapeuta
Pomůžeme vám najít toho nejlepšího terapeuta
Po krátkém testu vám ukážeme tři nejvhodnější terapeuty podle vašich požadavků.
Terapii doplníme videolekcemi
Terapii doplníme videolekcemi
S naším členstvím nabízíme 60 online videolekcí o duševním zdraví, které můžete kdykoli sledovat.
Zahájit test
Hedepy
Přihlaste se k odběru newsletteru Hedepy
Tipy, slevy, novinky
Přihlášením k odběru potvrzujete přečtení našich zásad zpracování osobních údajů.
Sledujte nás na @hedepycz
#Nebudtenatosami
Přejít na Instagram
https://www.instagram.com/p/CugmU_7I1tq/https://www.instagram.com/p/CteX4p4KAO9/
https://www.instagram.com/p/CoK7uEBrH1s/https://www.instagram.com/p/CwPUf68oNMT/
https://www.instagram.com/hedepycz
https://www.instagram.com/p/CsOFcQEomSK/https://www.instagram.com/p/CrySqzkofTa/
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna