Přišel čas, děti dospěly a teď odcházejí zařídit si život po svém. To je velký životní milník, který může přinést směs různých pocitů. A vyrovnat se s nimi není lehké. Panuje sice představa, že syndrom prázdného hnízda pociťují jen ženy, není to ale vůbec pravda.
Jak se teda s odchodem dětí z domova vypořádat? A jak novou etapu života ustát společně jako pár?
Syndrom prázdného hnízda není diagnózou. Nejde o žádnou poruchu, která by se dala určit podle jasně daných tabulek. Je to souhrn negativních pocitů, které můžou přijít, když se vám z domova odstěhuje (poslední) dospělé dítě. Když najednou nemáte o koho pečovat a ten, komu jste věnovali největší díl lásky, zmizí z vašeho dohledu.
Vlivem syndromu prázdného hnízda se můžete cítít:
To pak může přerůst až v úzkosti, deprese, nespavost a další problémy. Někdo si s odstěhováním dětí taky náhle uvědomí, že stárne, a tato realita na něj dolehne.
Označení syndrom v sobě nese představu nějaké patologie. Něčeho mimo normu, čemu bychom se měli vyvarovat. Této etapě života se ale přece nemůžete vyhnout a je přirozené, že vás zasáhla. Jde o velkou životní změnu.
Podle průzkumu United Students pocítí syndrom prázdného hnízda do určité míry 98 % rodičů. U téměř každého pátého rodiče (17 %) se vyvine i ve fyzické symptomy jako panické ataky, nespavost nebo zvýšený tlukot srdce.
Je naprosto v pořádku, že cítíte emoce, které cítíte. Nezakazujte si je. Taky se jimi ale nenechte úplně pohltit na delší dobu, než je nutné. Pomůžeme vám najít cestu ven.
Důvodem, proč nás odchod dětí tolik zasáhl, bývá hlavně to, že jsme se na ně velmi upnuli. Péče o ně se stala smyslem našeho života a role rodiče celou naší identitou.
Zkuste si proto položit otázku kým jste bez ohledu na své děti?
Zkuste změnit úhel pohledu a podívejte se na tento milník jako začátek nové etapy. Máte nové možnosti a je jen na vás, jak bude další kapitola života vypadat. Hledejte nové koníčky, cestujte, obnovte stará přátelství nebo hledejte nová.
Se zvládnutím této životní změny vám můžou pomoct také psychoterapie. Odborný terapeut s vámi celou situaci probere, vyslechne si vás, pomůže vám zpracovat vaše emoce a navede vás na novou cestu, abyste si své prázdné hnízdo mohli postupně začít užívat.
V Hedepy nabízíme terapie pohodlně online a vybrat si můžete z více než 150 ověřených terapeutů. Přečtěte si, jak online terapie funguje.
Odchod dětí z domova je novou etapou i pro váš partnerský vztah. Každý pár tuto změnu ale prožívá jinak.
Může vás více stmelit, protože se s odchodem dětí vyrovnáváte společně. Máte po dlouhých letech zase čas jen pro sebe, taky více soukromí. Můžete spřádat nové plány, vyrazit na dovolenou přesně podle vašich představ a k večeři už nemusíte chystat dvě jídla, aby měl každý to svoje.
Žít po tolika letech zase jen ve dvou může být ale i velkou zkouškou.
Důvodů může být spoustu a ne výjimečně vyústí až v rozvod. Jestli odchod dětí vaším vztahem otřásl a chcete si k sobě znovu najít cestu, určitě stojí za zkoušku párová terapie.
Strach z odchodu dětí vás možná dohnal k tomu, že se je od stěhování snažíte odradit. Tudy ale cesta bohužel nevede a celou situaci může jen zhoršit. Jednou k tomu dojít musí.
Přijměte načasování, které si děti vybraly, a zkuste jim to nevymlouvat (tedy pokud se samozřejmě neřítí do problémů). Když ve vás najdou podporu, budou se na vás dál rády obracet a důvěřovat vám.
Nabídněte pomoc, ale nechte je zařídit si život podle sebe. Možná si sami vzpomenete, jaké to bylo, když jste z domova odcházeli vy. Zkuste se vžít do jejich situace a sdílejte jejich radost z nového začátku. Váš vztah zdaleka nekončí, jen změní svou podobu.
Podporu v této životní změně vždy najdete v Hedepy. Nemusíte na to být sami. Pojďte se podívat, jak psychoterapie funguje a jak může pomoct i vám.