Přišel čas, děti dospěly a teď odcházejí zařídit si život po svém. To je velký životní milník, který může přinést směs různých pocitů. A vyrovnat se s nimi není lehké. Panuje sice představa, že syndrom prázdného hnízda pociťují jen ženy, není to ale vůbec pravda.

Jak se teda s odchodem dětí z domova vypořádat? A jak novou etapu života ustát společně jako pár?

Příznaky syndromu prázdného hnízda

Syndrom prázdného hnízda není diagnózou. Nejde o žádnou poruchu, která by se dala určit podle jasně daných tabulek. Je to souhrn negativních pocitů, které můžou přijít, když se vám z domova odstěhuje (poslední) dospělé dítě. Když najednou nemáte o koho pečovat a ten, komu jste věnovali největší díl lásky, zmizí z vašeho dohledu.

Vlivem syndromu prázdného hnízda se můžete cítít:

 • osamělí,
 • nepotřební,
 • skleslí,
 • jako byste ztratili smysl života,
 • opustila vás určitá jistota.

To pak může přerůst až v úzkosti, deprese, nespavost a další problémy. Někdo si s odstěhováním dětí taky náhle uvědomí, že stárne, a tato realita na něj dolehne.

looking_out_of_window.jpg

Co prožíváte, je naprosto v pořádku

Označení syndrom v sobě nese představu nějaké patologie. Něčeho mimo normu, čemu bychom se měli vyvarovat. Této etapě života se ale přece nemůžete vyhnout a je přirozené, že vás zasáhla. Jde o velkou životní změnu.

Podle průzkumu United Students pocítí syndrom prázdného hnízda do určité míry 98 % rodičů. U téměř každého pátého rodiče (17 %) se vyvine i ve fyzické symptomy jako panické ataky, nespavost nebo zvýšený tlukot srdce.

Je naprosto v pořádku, že cítíte emoce, které cítíte. Nezakazujte si je. Taky se jimi ale nenechte úplně pohltit na delší dobu, než je nutné. Pomůžeme vám najít cestu ven.

Řešení syndromu prázdného hnízda – nový začátek

Důvodem, proč nás odchod dětí tolik zasáhl, bývá hlavně to, že jsme se na ně velmi upnuli. Péče o ně se stala smyslem našeho života a role rodiče celou naší identitou.

Zkuste si proto položit otázku kým jste bez ohledu na své děti?

 • Co vás baví, v čem jste dobří?
 • Co jste si vždycky přáli, ale kvůli dětem jste na to neměli čas, peníze nebo to z jakéhokoliv důvodu nešlo?
 • Co nového byste se mohli naučit?

Zkuste změnit úhel pohledu a podívejte se na tento milník jako začátek nové etapy. Máte nové možnosti a je jen na vás, jak bude další kapitola života vypadat. Hledejte nové koníčky, cestujte, obnovte stará přátelství nebo hledejte nová.

„Období odchodu dětí z “rodinného hnízda” může být jedno z nejtěžších období v životě rodiče. V životě zastáváme různé role – roli rodiče, roli partnera, roli kamaráda, roli může a ženy atd. Může se stát že se role rodiče nestane v životě jen priorioritní, ale dokonce jedinou rolí, která je opečovávána. O to více poté bolí odchod dětí. Rodič si může připadat ztracený, neví co si počít. Ale co teď? Nejdříve si dopřejte čas na smutek, dovolte si “truchlit”. Sdílejte své prožívání s ostatními rodiči. Sdílení pomáhá k ventilaci emocí, uvědomění si, že v tom nejste sami, možná Vám i někdo nabídne pomocnou ruku a vytáhne Vás ven na procházku, když Vám nebude do smíchu. Zkuste rozvíjet i své další role – roli partnera/rky, roli kamaráda, roli muže či ženy. Co jste si vždy přáli splnit, ale nebyl na to čas? Na jaký výlet jste se vždy chtěli vydat, ale nepodařilo se to? Jaký jazyk jste se vždycky chtěli naučit, ale přes rodičovské povinnosti na to nebyl čas? Jaký sport vás vždy bavil? Pokud se i přes různé pokusy o životní rovnováhu stále cítíte sami a zahlceni svými pocity, vyhledejte pomoc terapeuta a dopřejte si čas pro sebe s některým z odborníků Hedepy.“
 Mgr. Ivana Chrtová
Mgr. Ivana Chrtová

Se zvládnutím této životní změny vám můžou pomoct také psychoterapie. Odborný terapeut s vámi celou situaci probere, vyslechne si vás, pomůže vám zpracovat vaše emoce a navede vás na novou cestu, abyste si své prázdné hnízdo mohli postupně začít užívat.

V Hedepy nabízíme terapie pohodlně online a vybrat si můžete z více než 150 ověřených terapeutů. Přečtěte si, jak online terapie funguje.

Stmelení, nebo zkouška partnerského vztahu?

Odchod dětí z domova je novou etapou i pro váš partnerský vztah. Každý pár tuto změnu ale prožívá jinak.

Může vás více stmelit, protože se s odchodem dětí vyrovnáváte společně. Máte po dlouhých letech zase čas jen pro sebe, taky více soukromí. Můžete spřádat nové plány, vyrazit na dovolenou přesně podle vašich představ a k večeři už nemusíte chystat dvě jídla, aby měl každý to svoje.

hiking_eldery.jpg

Žít po tolika letech zase jen ve dvou může být ale i velkou zkouškou.

 • Možná se s odchodem dětí každý vyrovnáváte jinak. Zatímco jeden z vás vidí všechny nové možnosti, ten druhý se pořád ohlíží zpátky.
 • Nebo zjistíte, že jste svou roli partnera a partnerky za ty roky úplně upozadili a teď už si k sobě těžko hledáte cestu. Byly to děti, které vás držely pohromadě, a najednou jsou pryč.
 • Možná se jeden vedle druhého necítíte dobře už delší dobu a s odchodem dětí došlo na lámání chleba.

Důvodů může být spoustu a ne výjimečně vyústí až v rozvod. Jestli odchod dětí vaším vztahem otřásl a chcete si k sobě znovu najít cestu, určitě stojí za zkoušku párová terapie.

Zkuste dětem v jejich plánech nebránit

Strach z odchodu dětí vás možná dohnal k tomu, že se je od stěhování snažíte odradit. Tudy ale cesta bohužel nevede a celou situaci může jen zhoršit. Jednou k tomu dojít musí.

Přijměte načasování, které si děti vybraly, a zkuste jim to nevymlouvat (tedy pokud se samozřejmě neřítí do problémů). Když ve vás najdou podporu, budou se na vás dál rády obracet a důvěřovat vám.

Nabídněte pomoc, ale nechte je zařídit si život podle sebe. Možná si sami vzpomenete, jaké to bylo, když jste z domova odcházeli vy. Zkuste se vžít do jejich situace a sdílejte jejich radost z nového začátku. Váš vztah zdaleka nekončí, jen změní svou podobu.

Podporu v této životní změně vždy najdete v Hedepy. Nemusíte na to být sami. Pojďte se podívat, jak psychoterapie funguje a jak může pomoct i vám.

Nebuďte na to sami

Na závěr bychom vám chtěli říct poslední a asi nejdůležitější věc. Je naprosto přirozené v náročné situaci prožívat vlnu emocí, kterou jsme do té doby nepoznali. Každá, skutečně každá krize má svůj začátek, ale má také svůj konec. I ta vaše. A proto, pokud o tom alespoň trochu uvažujete, pozvěte si na pomoc psychologa, psychiatra, psychoterapeuta nebo kouče. Nezůstávejte na to sami. Pomoc u nás najdete u více než 100 terapeutů, z nichž si můžete vybrat někoho, kdo vám sedne, a domluvit si sezení třeba hned na další den. S terapeutem se pak spojíte online z pohodlí domova.

Přemýšlíte o terapii?

Určitě to stojí za vyzkoušení
Aby terapie fungovala, pomůžeme vám najít nejlepšího terapeuta
Pomocí krátkého testu vám pomůžeme najít někoho, kdo vám bude naslouchat, do 5 minut
Naše terapeuty vybíráme pečlivě
Naše terapeuty vybíráme pečlivě
Než se terapeuti připojí k naší komunitě, procházejí dlouhým výběrovým řízením, mají ověřené vzdělání a trénink.
Pomůžeme vám najít toho nejlepšího terapeuta
Pomůžeme vám najít toho nejlepšího terapeuta
Po krátkém testu vám ukážeme tři nejvhodnější terapeuty podle vašich požadavků.
Terapii doplníme videolekcemi
Terapii doplníme videolekcemi
S naším členstvím nabízíme 60 online videolekcí o duševním zdraví, které můžete kdykoli sledovat.
Zahájit test
Hedepy
Přihlaste se k odběru newsletteru Hedepy
Tipy, slevy, novinky
Přihlášením k odběru potvrzujete přečtení našich zásad zpracování osobních údajů.
Sledujte nás na @hedepycz
#Nebudtenatosami
Přejít na Instagram
https://www.instagram.com/p/CugmU_7I1tq/https://www.instagram.com/p/CteX4p4KAO9/
https://www.instagram.com/p/CoK7uEBrH1s/https://www.instagram.com/p/CwPUf68oNMT/
https://www.instagram.com/hedepycz
https://www.instagram.com/p/CsOFcQEomSK/https://www.instagram.com/p/CrySqzkofTa/
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna