V dětství jsme na hřišti během pár minut uzavřeli přátelství na život a na smrt, v dospělosti už to jde nějak ztuha. Chodit pořád mezi nové lidi a hledat způsob, jak začít konverzaci, je zvlášť pro introverty skoro noční můrou.
Bez toho to sice tak úplně nepůjde, máme pro vás ale spoustu praktických tipů, díky kterým to zvládnete. Dříve nebo později pak narazíte na někoho, s kým si opravdu rozumíte.
Potřebujete nejdřív trochu motivace? Podle dat má přátelství vliv na naše fyzické zdraví a dlouhověkost. Vědci ho spojili s nižším srdečním tlakem, zánětlivostí nebo cukrovkou. Podle dlouhodobé studie Harvardu je přátelství dokonce klíčovým faktorem pocitu štěstí. Rodina je nesmírně důležitá, není ale dobré se upínat pouze na ni.
Je naprosto normální, že se po 25. roku věku přátelství rozpadají. Zakládáme rodiny, budujeme kariéry a volného času je míň a míň. Vůbec to neznamená, že jste „divní“, a rozhodně si nemusíte nic vyčítat. Dospělí lidé mají průměrně 3–5 blízkých přátel. Jako introverti jich můžete mít méně. Pokud se tak cítíte dobře, není na tom nic špatného. Jestli si ale připadáte osamělí, je čas jít novým přátelstvím naproti. Ukážeme vám jak.
Připadá vám, že potkáváte pořád ty stejné lidi? Zkuste vyrazit na některá z těchto míst:
Ne každého, koho oslovíte, si musíte hned pustit do života. S čím více lidmi se ale seznámíte, tím větší máte šanci, že si s někým opravdu padnete do oka. Potkat se navíc můžete za úplně nečekaných situací. Proto se nebojte říkat ANO i na pozvání, u kterých hned neskáčete nadšením. Nikdy nevíte, na koho natrefíte.
Myslete na to, že vybudovat hlubší přátelství chce čas. Vědci spočítali, že se ze známého stane kamarád až po nějakých 164 společně strávených hodinách.
Už víte, kam jít, abyste se seznámili s novými lidmi. Možná ale máte pocit, že se s vámi nikdo moc nechce bavit. Někdy totiž nevědomě vysíláme signály, kvůli kterým vypadáme nedostupně. První dojem je důležitý.
Nejde vůbec o to se měnit, ale držet se pár psychologických tipů, díky kterým se lidi ve vaší společnosti budou cítit dobře.
Pro neverbální komunikaci to bude stačit. Teď se pojďme podívat, jak navázat rozhovor, abyste ho udrželi déle než pár vět:
Ještě více podobných tipů najdete v zajímavé knížce Jak získávat přátele a působit na lidi, která je už několik desetiletí bestsellerem.
Už se vídáte na akcích, v zájmových klubech nebo třeba na kurzu. Jak ho nebo ji ale někam pozvat, aby to vypadalo přirozeně a necítili jste se hloupě? Zkuste to třeba takhle:
Pokud jste introverti, je to náročný úkol. Naprosto vám rozumíme. Jestli ale toužíte po nových přátelích, je potřeba se seznamovat s novými lidmi a občas i začít mluvit první.
Možná vám připadá, že je to opravdu nad vaše síly a přestože se cítíte osamělí, mezi lidmi vás přepadá úzkost. Pokyvujete hlavou? Pak popřemýšlejte o terapii s odborníkem. Sociální úzkost je téma, které se těžko řeší svépomocí. Přátele si může najít opravdu každý. I vy.
V Hedepy nabízíme terapie online, pohodlně z domova. Stačí vyplnit test, na základě kterého vám doporučíme tři nejvhodnější terapeuty. Nemusíte na to být sami.
Na závěr bychom vám chtěli říct poslední a asi nejdůležitější věc. Je naprosto přirozené v náročné situaci prožívat vlnu emocí, kterou jsme do té doby nepoznali. Každá, skutečně každá krize má svůj začátek, ale má také svůj konec. I ta vaše. A proto, pokud o tom alespoň trochu uvažujete, pozvěte si na pomoc psychologa, psychiatra, psychoterapeuta nebo kouče. Nezůstávejte na to sami. Pomoc u nás najdete u více než 100 terapeutů, z nichž si můžete vybrat někoho, kdo vám sedne, a domluvit si sezení třeba hned na další den. S terapeutem se pak spojíte online z pohodlí domova.
Na základě 19 otázek vám ze 100+ terapeutů najdeme ty nejlépe odpovídající vašim představám a tématům.