Jak se zbavit prokrastinace za pomoci psychoterapie?

Prokrastinujete? Pravděpodobně nejste sami. Významná část populace totiž odkládá své úkoly na neurčito. Toto vyhýbavé chování přináší okamžitou úlevu, ale v zápětí o to tvrdší trest v podobě stresu, nebo dokonce pocitu viny. Obojí si dopřáváme my sami. Naše vnitřní dítě a náš vnitřní rodič. Jak tedy vyzrát na tyto dva hlasy v našich hlavách a správně odhadnout svou kapacitu, přijímáme-li na svá bedra další a další povinnosti?

Co je to prokrastinace?

Prokrastinovat znamená odkládat plnění úkolů a povinností na později. Možná ji znáte i vy, je totiž poměrně častá. Ukazuje se, že se s ní ve svém životě setkala až polovina populace. A není to nic příjemného. Odkládání totiž často doprovází pocity viny, stresu a úzkosti.

 

Jaký je rozdíl mezi leností a prokrastinací?

Lenost je stav, ve kterém je člověku ve své podstatě dobře. Není zde vůle ho měnit a není tedy provázen úzkostmi z toho, že dělám něco jiného, než bych měl. Prokrastinace se naopak projevuje u lidí, kteří jsou běžně produktivní, často ale také zahlcení množstvím úkolů. Prokrastinace je tak ve svém důsledku nepříjemně prožívaný stav.

 

Jaké jsou příčiny prokrastinace?

Prokrastinace je fenomén doby, která produkuje obrovské množství informací z jedné strany a z té druhé tlačí na výkon. Zvyšuje tak nárok na disciplínu člověka a schopnosti, jakými je stanovení priorit nebo plánování času. Právě absence těchto dovedností přispívá ke vzniku prokrastinace. Z hlediska osobnostních předpokladů můžeme hovořit například o snížené schopnosti zvládnout kritickou míru frustrace. Takový člověk raději volí vyhýbavé chování v případě, že je toho na něj zkrátka už trochu moc.

Jak bojovat s prokrastinací?

Ověřenými způsoby v boji s prokrastinací je zaměření se na organizaci svého času (time management) a na správné nastavení priorit. Co musím udělat hned a co počká do příštího týdne? Osvědčuje se také rozdělit si velký projekt na menší části. Rázem si ulevíme od obav z toho, že nevíme odkud začít. Pomůže také, pokud dílčím cílům přiřadíme své termíny. Časový plán nemusí být striktní, ale požene nás vpřed. 

Na prokrastinaci ale nemusíte být sami. Spojit síly můžete s osobním koučem nebo terapeutem, který s vámi vaši zakázku vyřeší klidně online.

hedepy-natalie-1-w

Je prokrastinace nemoc?

Prokrastinace není klasifikována jako nemoc. V mírnější formě na ni při troše dobré vůle zvládnete vyzrát sami. Pokud ale trvá dlouho, zvyšuje se spolu s ní také míra stresu. V jeho důsledku se mohou objevit úzkosti nebo jiné somatické obtíže. Zároveň se člověk může potýkat s takovými důsledky jako například penále za pozdě zaplacenou pokutu nebo jiné sankce. 

Pokud se už ve vašem životě roztáčí začarovaný kruh odkládání a strachu z důsledků, nezůstávejte na to sami. A pokud navíc máte obavy svěřit se blízkému člověku, psychoterapeut vám v takové situaci může být ideálním partnerem. Pro tyto případy postačí krátkodobá terapie nebo jednorázové sezení, které vám pomůže v akutní fázi.

 

Jak mi psychoterapie pomůže s prokrastinací?

Psychoterapeut pomůže oslovit vaše  „vnitřní dítě“, které se rádo vyhýbá povinnosti. Prostřednictvím psychoterapie zjistíte, co potřebuje pro to, aby před úkoly nekličkovalo a pokud bude, tak abyste věděli proč. Pokud je vám bližší struktura před bádáním a hledáním příčin, nabízí psychoterapie i nástroje k efektivnímu plánování času. Pomůže vám také aktivovat ty vaše schopnosti, které využijete při zvládání všech dalších povinností, které vás v životě potkají.

Jedna poznámka závěrem: zbavit se prokrastinace neznamená zbavit se lelkování a být ještě produktivnější než jsem. Naopak jde o nastavení rovnováhy, která z našeho života pravděpodobně zmizela, a prokrastinace je toho neblahým důkazem.

Vyzkoušejte psychoterapii přes videohovor

Prohlédněte si terapeuty, kteří se specializují na prokrastinaci
Mgr. Petr Fulier, DiS. (500+ h. praxe)
Prokrastinace Sebevědomí a sebepojetí Syndrom vyhoření Motivace Párová terapie
Ověřený certifikovaný výcvik
„Člověk nepřichází do terapie měnit svoji minulost, ale svoji budoucnost.“
650 Kč / sezení
Stres Leadership Prokrastinace Syndrom vyhoření
Ověřený certifikovaný výcvik
„To potřebné k nalezení té nejlepší cesty pro nás máme v sobě, jen je třeba to najít. K tomu vám ráda pomohu.“
650 Kč / sezení

Přemýšlíte nad psychoterapií?

V tom případě stojí za to ji vyzkoušet

Pokud přemýšlíte o psychoterapii, určitě stojí za to ji vyzkoušet. Psychoterapie nemusí být jen p…

Podle realizovaných studií je online psychoterapie srovnatelně účinná jako psychoterapie “tváří v…

První sezení může probíhat různě. Pokud jde o online sezení, kromě toho, že probíhá přes počítač…