Být introvertem a užívat si čas o samotě je naprosto v pořádku. Jestli se ale lidem cíleně výhýbáte, protože vám kontakt s nimi způsobuje úzkostné pocity, může jít o sociální fobii (nazývanou taky jako sociální úzkost).
Nenechte se fóbií z lidí svázat a odstřihnout od sociálního života. Mezilidský kontakt je pro naše duševní zdraví důležitý a i vy si můžete přítomnost lidí užívat. Podíváme se na to, jak poznat, jestli se sociální fobie opravdu týká i vás, a jak se jí zbavit.
Určitá forma sociální fobie trápí až 13 % z nás. To ale zahrnuje jen ty, kteří vyhledali pomoc a mohli tak být diagnostikováni. Opravdu v tom nejste sami a možná i lidé ve vašem okolí skrývají podobně nepříjemné pocity.
Poznávacím znakem sociální fobie je strach z jakékoliv činnosti, při které by vás někdo mohl sledovat nebo kriticky hodnotit. Strach z toho, že to nezvládnete, budete působit hloupě, okolí si vaší nejistoty všimne a bude vás soudit, vysmívat se vám nebo vás pomlouvat. Jakákoliv interakce s dalšími lidmi (hlavně neznámými) vám způsobuje stres. Nevíte, jak se zachovat, co říct. Máte pocit, že cokoliv uděláte, je špatně. A tak se lidem raději vyhýbáte, přestože se cítíte osamělí.
To ale není vůbec jednoduché, protože pořád potřebujete chodit do práce, nakoupit, leccos vyřídit. Nejspíš ani nechcete odmítat pozvánky od svých nejbližších, ale při pomyšlení na letní grilovačku nebo oslavu narozenin s hromadou lidí vás přepadá neklid. Letní období všech sešlostí vám tak místo radosti přináší stres.
Při těžké sociální fobii jsou obtížné i běžné činnosti jako:
Je sociální fobie opravdu i vaše téma, nebo je to spíše jen tréma a vaše introvertní povaha? Toto jsou hlavní znaky, podle kterých ji poznáte.
Na psychické úrovni se sociální fobie projevuje:
Doprovází ji ale i fyzické projevy:
Hlavním rozdílem v porovnání s jinými diagnózami je to, že vy o sociální kontakt stojíte. Způsobuje vám ale takový stres, že je pro vás jednodušší se mu vyhnout.
Příčiny sociální fobie nejsou jasně dané. Dispozice ke zvýšenému napětí a úzkosti může být i vrozená. Stejně jako větší zranitelnost. Určité projevy jste nejspíš prožívali už v období dospívání.
Odborníci mluví o tom, že svůj podíl na rozvoji sociální fobie může mít šikana, vyčlenění z kolektivu v dětství, přísná výchova, rodinné problémy, sexuální zneužití a různá traumata. Napomáhá jí i obecně nízké sebevědomí.
Možná jste se sociální fobií doteď žili v domnění, že jde jen o silnou trému. Nebo vás skutečně trápila, ale nedokázali jste svému strachu čelit.
Nejdůležitější je fakt, že jste tady a rozhodli jste se jít své duševní pohodě naproti. Neřešená sociální fobie totiž může vést k ještě vážnějším problémům, jako je deprese nebo závislost. Izolace od okolí nikdy není řešením. Podle dlouhodobé studie Harvardu je přátelství dokonce klíčovým faktorem pocitu štěstí. Skvělou zprávou je, že sociální fobie se můžete dokonce úplně zbavit, když na to půjdete správně.
Zvládnout sociální fobii bez pomoci odborníka není vůbec jednoduché. Proto je ideální mít na cestě podporu terapeuta. Pomůže vám zpracovat úzkostné myšlenky a začít postupně zvládat sociální interakce a navazování vztahů s větší lehkostí.
Pro léčbu sociální fobie je ideální kognitivně-behaviorální metoda terapie, kdy se pod vedením terapeuta budete postupně vystavovat umělým i reálným sociálním situacím, společně je řešit a učit se, jak si s nimi poradit. Pomalu, vaším tempem.
Strachu bude potřeba čelit a zpracovat ho. S podporou odborníka to ale určitě zvládnete a to vysvobození z kruhu trápení bude rozhodně stát za to.
V Hedepy nabízíme terapii online, stačí se tak připojit z bezpečí vašeho domova. Víme, že mluvit s cizím člověkem je to, co vám nahání strach. Proto můžete naše terapeuty nejdříve alespoň trochu poznat díky podrobným profilům s videomedailonky. Všichni jsou prověření odborníci, kteří vás nikdy nebudou soudit. Je to jejich práce, kterou si vybrali – pomáhat lidem, jako jste vy.
Volbu toho správného terapeuta vám usnadníme krátkým testem, na základě kterého vám doporučíme tři nejvhodnější.
Jestli vás sociální úzkost trápí natolik, že omezuje váš každodenní život – znemožňuje vám práci, cestu hromadnou dopravou, běžný nákup apod. – může vám lékař (psychiatr) také předepsat léky, nejčastěji antidepresiva. Odborné psychiatrické vyšetření online na Hedepy nabízíme také, více informací se dozvíte tady.
Pokud se ale cítíte na to postavit se sociální úzkosti bez léků, doporučujeme začít terapií. Přečtěte si, jak probíhá první terapeutické sezení.
Sociální kontakt je pro naše duševní zdraví velmi důležitý, neodkládejte první krok a dovolte si zase v klidu dýchat. Úleva může přijít už po první terapii.