Spánek je základní lidskou potřebou. Není náhodou, že jeho nedostatek začíná být tématem dnešní společnosti. Ve jménu výkonu zrazujeme náš přirozený biorytmus a vystavujeme se kontinuálnímu stresu. V důsledku toho pak trpíme, především v pozdějším věku, poruchami spánku, nejčastěji právě insomnií. Co s tím, když vaše rána už dávno nejsou dobrá a do růžova se vám vyspat nedaří?

Co to tedy nespavost je?

Nespavost je porucha spánku, která se vyznačuje obtížným nočním usínáním, časným ranním probouzením bez možnosti znovu usnout, častým probouzením v průběhu noci a navíc i záměnou dne za noc, tzv. nočním bděním.

Jaké jsou příčiny nespavosti?

Podoba spánku se historicky několikrát zásadně změnila. Osamocený spánek v uzavřené místnosti, na který máme s trochou nadsázky limit 8 hodin, je poměrně novodobá záležitost a vděčíme za něj průmyslové revoluci. Tehdy navíc byla práce ještě stále fyzicky náročná. Dnes většina lidi vykonává práci spíše duševní. Když v noci uleháme do postele, není to naše vyčerpané tělo, které nám pomáhá usnout, ale je to naše mysl, která nám nedovolí spát. K nespavosti přispívá i vyšší věk člověka, bolest nebo psychická či neurologická onemocnění, změna časového pásma, ale i nevhodné prostředí ke spaní.

Jak se léčí chronická nespavost?

Nespavost nemusí nutně souviset s neklidnou myslí. Může být doprovodným jevem jiných onemocnění. Pokud vás nespavost trápí delší dobu, je vhodné svěřit se praktickému lékaři a ten vás dále může odeslat do spánkové laboratoře, kde proběhne komplexní vyšetření.

Léčba pomocí léků bývá poslední volbou u chronické nespavosti a slouží pouze k obnovení přirozeného spánkového rytmu.

žena nemůže usnout

Jak si můžu pomoci sám, pokud trpím nespavostí?

Ideální je, pokud poznáte její důvody. Ty jsou u každého individuálně odlišné. V pozadí může stát momentální stres (přechodná nebo akutní insomnie), nebo je to výsledek dlouhodobě vyčerpávajícího životního stylu (chronická nespavost). První pomocí je dodržování pravidel tzv. spánkové hygieny (čerstvý vzduch v místnosti, absence kofeinu a alkoholu, klidná aktivita před spaním a podobně). Pokud už tyto pokusy máte za sebou a stále jste se nedočkali prospané noci, může být ideální volbou psychoterapie.

Jak léčit nespavost pomocí psychoterapie?

První službou, kterou vám psychoterapie poskytne, bude pravděpodobně snížení stresu, který řada „nespavců“ zažívá ještě před usnutím. Jsou to obavy z toho, zda usnu, kdy se probudím a jak zvládnu ráno a celý další den. Pomůže vám se podrobně podívat na vzorce vašeho spánkového režimu a najít tak souvislosti mezi zdánlivými detaily, které pak ale nezřídka spánek zásadně ovlivňují.

Nabízí také techniky, které můžete sami před zalehnutím zkoušet. V čem je ale psychoterapie nejcennější?  Učí nás samé přistupovat k sobě jako k individualitě, jedinečné osobnosti. Tlak na spánek, který trvá „od do“, může přestat v určitém věku fungovat. Někdy se ukáže, že stačí přijmout své potřeby – do života přivítat odpolední siestu, místo převalování v posteli brzy ráno zacvičit nebo se přímo pustit do práce.

V čem mi může pomoci online psychoterapie, pokud řeším problémy s nespavostí?

Online psychoterapeut vám poskytne všechen servis, jaký byste dostali při standardním osobním sezení. Výhodou je, že se přímo propojíte s terapeutem, který je odborníkem právě na vaše téma. Díky přesnému cílení tak může být rychlejší i nalezení opětovné rovnováhy ve vašem životě. Sezení můžete navíc absolvovat přímo z pohodlí domova, po závěrečné relaxaci, která je ideálním spojencem v boji s nespavostí, tak můžete příjemně pokračovat spánkem a maximálně tedy využít její možnosti.

Reálný příběh klienta a jak mu pomohla terapie:

„Nespavostí už trpím dlouho, s věkem čím dál víc. Na prášky nejsem, tak jsem si k usnutí pomáhal televizí. Pak ale přišla třetí ráno a já se budil s pocitem, že se nemůžu nadechnout. Další hodinu jsem se pak snažil usnout a nad ránem už jenom hypnotizoval budík. O spánkové hygieně jsem se dozvěděl od své psychoterapeutky. Postupně se mi podařilo zlepšit usínání tím, že jsem změnil některé své zvyky. Díky vedeným relaxacím jsem se naučil usínat i po nočním buzení. Nyní mě čeká vyšetření ve spánkové laboratoři, ve hře je diagnóza spánkové apnoe. Do té doby se v terapii věnuji zvládání pracovního stresu. Jakoby mi mé povinnosti nedovolily ani pořádně spát.“

Přemýšlíte o terapii?

Určitě to stojí za vyzkoušení
Aby terapie fungovala, pomůžeme vám najít nejlepšího terapeuta
Pomocí krátkého testu vám pomůžeme najít někoho, kdo vám bude naslouchat, do 5 minut
Naše terapeuty vybíráme pečlivě
Naše terapeuty vybíráme pečlivě
Než se terapeuti připojí k naší komunitě, procházejí dlouhým výběrovým řízením, mají ověřené vzdělání a trénink.
Pomůžeme vám najít toho nejlepšího terapeuta
Pomůžeme vám najít toho nejlepšího terapeuta
Po krátkém testu vám ukážeme tři nejvhodnější terapeuty podle vašich požadavků.
Terapii doplníme videolekcemi
Terapii doplníme videolekcemi
S naším členstvím nabízíme 60 online videolekcí o duševním zdraví, které můžete kdykoli sledovat.
Zahájit test
Přihlaste se k odběru newsletteru Hedepy
Tipy, slevy, novinky
Sledujte nás na @hedepycz
#Nebudtenatosami
Přejít na Instagram
https://www.instagram.com/p/CugmU_7I1tq/https://www.instagram.com/p/CteX4p4KAO9/
https://www.instagram.com/p/CoK7uEBrH1s/https://www.instagram.com/p/CwPUf68oNMT/
https://www.instagram.com/hedepycz
https://www.instagram.com/p/CsOFcQEomSK/https://www.instagram.com/p/CrySqzkofTa/

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna