Co když budu znít hloupě? Co když se ztrapním? Co když na to nemám? Možná vás tohle „co když“ už párkrát zastavilo. A tak jste na poradě raději mlčeli, před schůzkou propotili košili a v zrcadle nešťastně počítali nedokonalosti. Zní to povědomě? Pak je nejspíš nízké sebevědomí i vaším tématem. Ten kritický hlas ve vaší hlavě ale můžete umlčet. Máme pro vás praktické tipy našich psychoterapeutů, které vám pomohou se cítit konečně sebejistěji ve vlastní kůži.
Někdy to vypadá neškodně. Třeba nás přesvědčí, ať tu popletenou objednávku číšníkovi nevracíme – ta koprovka přece není tak hrozná! Jenže už druhý den nám tvrdí, že nejsme dost dobří na novou práci nebo že si nezasloužíme zdravý vztah.
To je pěkně vyčerpávající, ale taky vám to zadělává na vážnější psychické problémy. Studie prokázaly, že lidé s nízkým sebevědomím mají dvakrát vyšší riziko rozvoje úzkosti a šestkrát vyšší riziko rozvoje deprese! S nízkým sebevědomím jsme také mnohem snadněji ovlivnitelní a necháme se zmanipulovat.
Lidé s nízkou sebehodnotou by se často rozkrájeli pro ostatní. Touží totiž po jejich uznání, které si nedokážou dát sami. Už jste slyšeli o pojmu people pleasing?
Možná vám pak sebevědomí může připadat jako arogance, namyšlenost. Jenže mezi tím je obrovský rozdíl. Zatímco arogance znamená povyšovat se nad ostatní, sebevědomí je o tom, že se nestavíte pod ně. Jste si vědomi sebe sama, své hodnoty a nenecháte se sebou zametat. Pořád ale můžete být stejně laskavým člověkem – vůči těm, kdo si vaší laskavosti cení. TO je sebevědomí.
Spousta lidí umí nízké sebevědomí skvěle maskovat. Někdy právě tím, že jsou paradoxně nejhlučnější. Navenek byste to do nich proto vůbec neřekli. Podle odhadů se s nízkým sebevědomím celosvětově potýká 85 % z nás!
Proč je to číslo tak šílené? Do určité míry naše sebevědomí určuje naše povaha. Taky je ale odrazem okolí, ve kterém žijeme. Odrazem výchovy, společnosti, negativních zkušeností. Možná jste se naučili, že vaši hodnotu určují pouze úspěchy. Možná vás vždy srovnávali se starší sestrou. Nebo se srovnáváte s ostatními vy sami, protože na sociálních sítích všichni vypadají jako z časopisu. Dnešní nároky na vzhled jsou přinejmenším nerealistické. Není divu, že tolik z nás se sebedůvěrou bojuje.
Každý občas máme špatný den, kdy se zdá, že nám nic nesluší nebo nejde. Nezdravě nízké sebevědomí ale začíná ve chvíli, kdy tenhle „špatný den“ nikdy nekončí a kritický hlas v hlavě nejde vypnout.
Pojďte si udělat krátký test, podle kterého zjistíte, jestli opravdu bojujete s nízkým sebevědomím.
TEST sebevědomí: Odpovězte si na tyto otázky upřímně formou ANO/NE
Čím vícekrát jste řekli ANO, tím slabší máte sebevědomí. Co můžete udělat, aby vám nedostatek sebedůvěry přestal komplikovat život? Pojďme se podívat na praktické kroky, které můžete udělat hned teď.
Připraveni na změnu? Zdravé sebevědomí znamená klidnější a naplněnější život a taky zdravější vztahy. Už si nenecháte unikat skvělé příležitosti a začnete naplňovat své potřeby i sny. Těchto 9 kroků doporučují naši psychoterapeuti.
Co je dnes považováno za ideál, to může být zítra zastaralé. Dokonalost pro každého znamená něco jiného – nikdy se nemůžete zavděčit všem. Co teda můžete udělat místo toho? Zavděčit se sami sobě. Díky tomu pak k sobě přirozeně přitáhnete ty správné lidi, kamarády, partnera.
Chyby nejsou důkazem selhání, ani náhodou. Jsou přirozenou součástí života a posilují nás. Zkuste se nesrovnávat s ostatními a ignorovat ten všudypřítomný tlak na dokonalost.
Perfekcionismus se sebevědomím úzce souvisí a tady si můžete přečíst tipy, jak se ho zbavit.
Lidská hodnota není něco, co si musíme zasloužit. Máme ji každý z nás už teď – prostě proto, že jsme. Stačí si ji uvědomit, pochopit, že nejsme horší než ostatní, že jsme si všichni rovni. A hlavně přijmout, že nikdo, ale opravdu nikdo není dokonalý.
Víte, s kým strávíte každou vteřinu svého života až do smrti? Přesně tak, sami se sebou. Zkuste proto sami k sobě mluvit jako ke své nejlepší kamarádce. Protože přesně tou byste měli být.
Každý máme chyby. Sebeláska není o dokonalosti, ale o tom, že se máte rádi i s nimi.
Řekli byste kamarádce, že vypadá hrozně a nikdy nic nedokázala? Asi ne. Tak proč to říkáte sobě? Mluvte k sobě laskavě i ve chvílích, kdy se necítíte dobře. Namísto „Ten pohovor byl strašný, hrozně jsem se ztrapnila!“ zkuste „Jo, bylo to nepříjemný a asi se mi to úplně nepovedlo, ale jsem odvážná, že jsem do toho šla!“
A nezapomínejte ani na péči o sebe. Naplňujte své potřeby. Dopřejte si bublinkovou vanu a zachumlejte se u dobrého filmu, když máte na nic den. Protože když si dovolíte o sebe pečovat a budete se cítit lépe, podpoříte tím i své sebevědomí. Tady najdete další tipy, jak budovat sebelásku.
Vzpomínáte si, kdy naposledy někdo jiný udělal něco trapného? Přesně tak. Lidi jsou příliš zabraní do vlastních problémů, než aby analyzovali každé vaše slovo. Vašich chyb si v 99 % ani nevšimnou, a když ano, rychle zapomenou. Tahle pravda je možná trochu nepříjemná, ale vlastně dost osvobozující, co myslíte?
Pokud o každém svém kroku donekonečna přemýšlíte a vyčerpávající myšlenky nejdou zastavit, mrkněte na naše tipy, jak bojovat proti overthinkingu.
Místo uhlazených celebrit, které vám na sítích servírují vyretušovanou realitu, sledujte obsah, který vás ve vašem snažení podpoří. Zasmějte se na Instagramu se Celeste Barber nebo se inspirujte k sebelásce se Spencer Barbosa.
Velkou moc má také hudba. Pusťte si třeba do sluchátek motivující playlist, kdykoliv budete potřebovat denní dávku sebevědomí. Můžete si namíchat svůj vlastní. Královnami sebelásky jsou třeba Lizzo, Dua Lipa, Beyoncé, Demi Lovato nebo Nicki Minaj – naučí vás nosit hlavu hrdě vztyčenou!
Nic vás nenapadá? Stejně to zkuste. Opravdu. Mohou to být i úplné maličkosti: Líbí se mi, že jsem na ostatní hodná. Mám rád svoje vlasy. Umím hezky kreslit. Vymyslete alespoň 5 věcí, seznam si pověste na nástěnku a zkuste ho rozšiřovat.
Je důležité zaměřovat se na své úspěchy, ne na selhání. Určitě máte úspěchů spoustu, zkuste chvíli hledat. Už jen to, že teď čtete tento článek, je obrovský úspěch. Chtít na sobě pracovat totiž není samozřejmost.
„Jé, sluší ti to!“ „Ale prosím tě, ani nemám umytý vlasy...“ Zní to povědomě? Příště se zkuste jen usmát a poděkovat. Žádné „ale“, žádné shazování. Přijměte kompliment jako fakt. Ano, opravdu mi to sluší. Ano, opravdu se mi to povedlo.
Stanovte si malé cíle, které vás posunou mimo vaši komfortní zónu. Jejich překonávání vám totiž dodá odvahu a posílí vaše sebevědomí. Oslovte cizího člověka. Složte někomu kompliment. Vyzkoušejte nový koníček. Napište jako první tomu, kdo se vám líbí. A když vás odmítne? Nevadí! Připomeňte si, že ani vám se přece nelíbí každý člověk na planetě – odmítnutí nevypovídá nic o vás samotných.
Pochvalte se za odvahu, zasmějte se té zkušenosti a odejdete o kousek silnější než předtím. Pokud vám vidina oslovení někoho cizího připadá jako horor, pomůže vám náš článek o sociální úzkosti.
Vůbec nevadí, když zaváháte a pochybnosti se vrátí jako bumerang. Je to úplně normální – neselhali jste. Budování sebedůvěry je proces. Někdy uděláte krok zpět, jindy dva dopředu. Vždy, když přijdou shazující myšlenky, zastavte se. Je tohle opravdu ten tón, kterým k sobě chci mluvit? Řekl bych tohle svému kamarádovi? Vzpomeňte si, o co se snažíte, nadechněte se, narovnejte záda... a v klidu pokračujte dál.
Znáte známé anglické pořekadlo „Fake it till you make it“? Znamená to zhruba „Předstírej to, dokud tomu neuvěříš.“ Když si osvojíte těchto pár pravidel, jak působit sebevědomě, nakonec tomu sami snadněji uvěříte.
Nízké sebevědomí má často kořeny v minulosti a dnešní doba mu také nesvědčí (stačí otevřít sociální sítě). Terapeut vám pomůže objevit příčinu a postupně změnit všechna ta přesvědčení, kvůli kterým chodíte shrbení a těžko se vám dýchá. A hlavně vás podpoří při budování vašeho nového, sebevědomějšího já – abyste to jen tak nevzdali.
V Hedepy, mezi více než 160 ověřenými psychoterapeuty, určitě najdete toho pravého. Abychom vám to usnadnili, doporučíme vám nejvhodnějšího terapeuta na základě 5minutového testu. Své první sezení můžete mít už za pár dní.