Staly se myšlenky na jídlo a tvar vašeho těla každodenním tématem číslo jedna? Pojďte zjistit, jestli se porucha příjmu potravy týká i vás a jak najít cestu ven.

Poruchy příjmu potravy začínají nevinně

Nemusíte si projít tak traumatizující zkušeností, jako je šikana kvůli nadváze, aby vás porucha příjmu potravy dostihla. Možná se vám povedlo dostat do formy, okolí vás začalo chválit, a tak jste dál a dál zužovali jídelníček a přidávali sport. Všechno může začít pouhou změnou životního stylu, která je ze začátku opravdu zdravá, ale při touze po lepších nebo rychlejších výsledcích se vymkne kontrole.

Někdy stačí i jeden nevhodný komentář, který nás utvrdí ve vlastních pochybách a naruší náš vztah k jídlu a vlastnímu tělu.

poruchy_prijmu_potravy.jpg

Druhy poruch příjmu potravy

Poruchy příjmu potravy (PPP)

jsou psychickým problémem. Z hlavy se ale rychle přesunou i na fyzické tělo, a tak trpí naše tělesné zdraví. O to jsou nebezpečnější. Provází je pak taky deprese a úzkosti.

PPP ale zdaleka není jen o odříkání jídla. Na člověku nemusí být na první pohled vůbec nic vidět, tohle trápení má totiž mnoho podob. Toto jsou ty nejběžnější.

  • Anorexie – omezování jídla na minimum nebo úplné hladovění. Při anorexii máme velmi zkreslené vnímání vlastního těla. Přestože nám všichni říkají, že jsme velmi hubení, sami se tak nevidíme.
  • Bulimie – opakované epizody nezvladatelného přejídání, které následují pocity viny, hladovění, vyvolávání zvracení nebo zneužívání projímadel.
  • Záchvatovité (psychogenní) přejídání – i tady přichází epizody nezvladatelného přejídání, které doprovází pocity viny a selhání. Už ale nenásleduje zvracení nebo zneužívání projímadel.
  • Ortorexie – nesplňuje sice kritéria pro oficiální PPP, jde ale o psychické onemocnění. Projevuje se posedlostí zdravým stravováním, kdy z jídelníčku vyřazujeme celé skupiny potravin. To pak vede k nedostatku určitých důležitých živin.
  • Bigorexie – stejně jako u ortorexie nejde o oficiální PPP, podle odhadů jí ale trpí až 50 % mužů věnujících se kulturistice. Projevuje se zkresleným vnímáním vlastního těla, kdy si muži připadají příliš slabí a málo osvalení. Užívají proto anabolické steroidy, které můžou vést k vážným zdravotním potížím.

Nejčastěji poruchy příjmu potravy trápí dospívající dívky a mladé dospělé ženy, ani v dospělosti ale nejsou výjimkou a nevyhýbají se ani mužům. V posledních letech u nás lidí s PPP přibývá, spousta z nich se ale s nemocí trápí sama, a tak nemáme přesný přehled o tom, kolik jich je. Odborníci tento nárůst dávají za vinu i sociálním sítím.

PPP

Jak poznám, že se to týká i mě? Příznaky poruch příjmu potravy

Možná si nejste jistí, jestli vůbec máte nějaký problém. Přece chcete jen vypadat dobře. Taky ale cítíte, že váš vztah k jídlu není ideální.

Máme pro vás proto malý test. Zkuste se podívat, jestli na vás sedí tato tvrzení.

  • Nad svou postavou a váhou přemýšlím téměř každý den, někdy i několikrát denně.
  • Mám pocit, že jídlo je mým nepřítelem.
  • Myšlenky na jídlo ve mně vyvolávají některé z těchto emocí: strach, stud, úzkost, pocit znechucení, výčitky svědomí.
  • Z jídelníčku jsem úplně vyřadil/a celé skupiny potravin jako veškeré tuky, cukry apod.
  • Často o sobě pochybuju a nevěřím si.
  • Sebe a své tělo nemám ráda.
  • Návštěvy restaurace mi způsobují stres a úzkost. Pokud je to možné, tak se jim vyhýbám.
  • Omezuji kontakt s přáteli a okolím, protože mám pocit, že mi nerozumí.
  • Mám málo energie a skoro pořád skleslou náladu.

Zakývali jste několikrát souhlasně hlavou? Pak je opravdu možné, že se porucha příjmu potravy týká i vás.

Jak poruchy příjmu potravy řešit?

V první řadě je skvělé, že jste tady a chcete jít řešení naproti. Pokud se PPP naplno rozvine, není lehké se jí zbavit a může to být i boj na celý život.

Nezáleží vůbec na tom, jestli přesně spadáte do některé z definic. Úplně stačí už fakt, že své tělo nemáte tak úplně rádi a jídlo vám způsobuje starosti. Opravdu se nemusíte každý den trápit kvůli něčemu, co k našemu životu neodmyslitelně patří. Existuje cesta ven.

poruchy_prijmu_potravy3.jpg

Nebuďte na to sami

Pro řešení poruch příjmu potravy, ale i jakékoliv psychické nepohody ohledně jídla a vnímání vlastního těla, jsou nejúčinnější psychoterapie. Odborný terapeut vám pomůže postupně vybudovat zdravý vztah k jídlu i sobě sama. Nebude vám nařizovat, co máte dělat, ale vyslechne si vás a bude vaším průvodcem k duševní pohodě a životnímu stylu, který vám bude dělat radost.

Terapeut vám nebude předepisovat žádné léky, léčí pouze slovem. Může vám případně jen doporučit návštěvu psychiatra, který řeší vážnější problémy. K terapii se dnes už navíc můžete připojit snadno online. V Hedepy máme přes 120 certifikovaných terapeutů a své první sezení můžete mít třeba už zítra.

Udělejte si krátký test, na základě kterého vám doporučíme tři nejvhodnější terapeuty na míru. Už se nemusíte trápit. Stačí udělat první krok.

Jak můžu pomoct blízkému s poruchou příjmu potravy?

Velkým problémem PPP je fakt, že si trpící člověk nechce připustit, že by nějaký problém měl. Porucha příjmu potravy je projevem nemocné mysli. Nenuťte proto nemocného jíst, nehodnoťte jeho postavu a nedávejte nevyžádané rady. Zajímejte se o něj jako o člověka, ne jen o jeho nemoc. Nehledejte viníka, ale řešení. Užitečný může být náš článek 5 tipů, jak pomoct někomu blízkému začít chodit na terapii.

Jestli se snažíte pomoct, ale už nevíte kudy kam, mohla by terapie pomoct i vám. Zkušený terapeut vám poradí, jaké kroky můžete ještě udělat a pomůže vám, abyste se netrápili vy sami.

Nebuďte na to sami

Na závěr bychom vám chtěli říct poslední a asi nejdůležitější věc. Je naprosto přirozené v náročné situaci prožívat vlnu emocí, kterou jsme do té doby nepoznali. Každá, skutečně každá krize má svůj začátek, ale má také svůj konec. I ta vaše. A proto, pokud o tom alespoň trochu uvažujete, pozvěte si na pomoc psychologa, psychiatra, psychoterapeuta nebo kouče. Nezůstávejte na to sami. Pomoc u nás najdete u více než 100 terapeutů, z nichž si můžete vybrat někoho, kdo vám sedne, a domluvit si sezení třeba hned na další den. S terapeutem se pak spojíte online z pohodlí domova.

Přemýšlíte o terapii?

Určitě to stojí za vyzkoušení
Aby terapie fungovala, pomůžeme vám najít nejlepšího terapeuta
Pomocí krátkého testu vám pomůžeme najít někoho, kdo vám bude naslouchat, do 5 minut
Naše terapeuty vybíráme pečlivě
Naše terapeuty vybíráme pečlivě
Než se terapeuti připojí k naší komunitě, procházejí dlouhým výběrovým řízením, mají ověřené vzdělání a trénink.
Pomůžeme vám najít toho nejlepšího terapeuta
Pomůžeme vám najít toho nejlepšího terapeuta
Po krátkém testu vám ukážeme tři nejvhodnější terapeuty podle vašich požadavků.
Terapii doplníme videolekcemi
Terapii doplníme videolekcemi
S naším členstvím nabízíme 60 online videolekcí o duševním zdraví, které můžete kdykoli sledovat.
Zahájit test
Hedepy
Přihlaste se k odběru newsletteru Hedepy
Tipy, slevy, novinky
Přihlášením k odběru potvrzujete přečtení našich zásad zpracování osobních údajů.
Sledujte nás na @hedepycz
#Nebudtenatosami
Přejít na Instagram
https://www.instagram.com/p/CugmU_7I1tq/https://www.instagram.com/p/CteX4p4KAO9/
https://www.instagram.com/p/CoK7uEBrH1s/https://www.instagram.com/p/CwPUf68oNMT/
https://www.instagram.com/hedepycz
https://www.instagram.com/p/CsOFcQEomSK/https://www.instagram.com/p/CrySqzkofTa/
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna