Co o vás prozradí vaše úzkosti a kdy jim začít věnovat pozornost?

Projevy úzkosti nejsou pro člověka pocitově nijak příjemné – kdo by si liboval v pocitu strachu a obavách o budoucnost? Přitom jsou úzkosti podle statistik nejčastějším psychickým onemocněním, takže se přesně s tímto pocitem denně potýká spousta lidí. Dobrou zprávou je, že terapie dokáže úzkostné poruchy zmírnit velmi rychle.

Co je to vlastně úzkost a jak se projevuje?

Úzkost se projevuje jako nepříjemný pocit ohrožení a napětí. Oproti strachu či fobii ale většinou přesně nevíme, čeho se obáváme. Intenzita úzkostí je různá, od mírného neklidu až po návaly paniky. Symptomy mohou být pocení, vyšší dechová a tepová frekvence, zažívací potíže, problém s polykáním, pocity na omdlení či napětí ve svalech a třes. Cítit občas úzkost nevadí, pokud se s ní ale potýkáme opakovaně a začíná negativně ovlivňovat náš život, je dobré spolu s odborníkem zjistit, jestli nepřerůstá v psychické onemocnění.

co to je úzkost

Kdy se úzkost mění v poruchu?

Pokud úzkost trvá příliš dlouho, je-li příliš intenzivní nebo je neadekvátní reakcí na situaci, která by za normálních okolností stres v člověku nevyvolala, hovoříme o úzkostné poruše.

 

Jaké jsou nejčastější typy úzkostných poruch?

Generalizovaná úzkostná porucha (GAD) – jejím spouštěčem může být kromě jiných dlouhodobý stres nebo náročné životní události (odchod ze zaměstnání, rozchod, úraz a s ním spojená omezení). Ošidná je především v tom, že přichází plíživě a postupně roztáčí začarovaný kruh strachu, obav a úzkostí, kterým později podlehne i kritický rozum.

Úzkostně depresivní porucha – zatímco u GAD jde spíše o převládající náladu ve smyslu: Mám strach, protože to určitě špatně skončí, úzkostně depresivní porucha zní asi takto: Nemá to cenu, stejně to určitě zase nezvládnu. Správně tušíte, že obavy se pomalu přesouvají do úrovně smutné nálady, která vede člověka k celkovému útlumu.

 

Co pomáhá na úzkost?

S mírnou úzkostí mohou pomoci techniky zaměřené na tělo. Ideální jsou řízené relaxace, které nabuzený organismus opět uvedou do klidu, a tak uleví i napjaté mysli a emocím. Účinek můžete ještě podpořit zapojením své představivosti – nabídněte své mysli obrazy, ve kterých své starosti posíláte daleko od sebe jako loďku po řece. Úzkost je totiž převlečený strach a ten je často zase obavou ze ztráty kontroly. A právě umění odevzdat své starosti můžete takto jednoduše nacvičovat.

Další úrovní je sdílení svých obav s druhou osobou. Ideální je odborník, psychoterapeut, který vám kromě podpory pomůže pochopit i dynamiku úzkostí. Aniž byste kamkoliv chodili, můžete se spojit online s odborníkem specializovaným přímo na vaše obtíže.

 

Jak se léčí úzkostná porucha?

Nejčastěji se úzkostné poruchy léčí psychoterapií, která může i nemusí být podpořena léky (obvykle antidepresivy) v závislosti na závažnosti onemocnění. Pokud na sobě pociťujete příznaky, svěřte se svému lékaři nebo kontaktujte psychologa či psychoterapeuta. Doporučuje se v první řádě vyloučit i somatická onemocnění, která mohou mít podobné projevy jako úzkostné poruchy.

 

Jak mi pomůže psychoterapie, pokud trpím úzkostmi?

Psychoterapie je v léčbě úzkostí účinný nástroj, ať už trpíte mírnými příznaky, nebo je úzkost úporná a trvá delší dobu. Její proces může připomínat detektivní práci, kdy se postupně odkrývají jednotlivé souvislosti, které později prozradí, co v našem životě stojí za propuknutím nemoci. Někdy ale postačí jen dílčí změny (nastavení priorit, plánování času nebo důkladné zkoumání katastrofických myšlenek). Využít lze formy individuální, skupinové i online psychoterapie.

Reálný příběh klienta trpícího úzkostí a jak s tím pomohla psychoterapie

Studovat medicínu byl můj sen. Když jsem se konečně po pár letech dostala k prvnímu samostatnému vyšetření pacienta, byla jsem nervozní a udělala úplně triviální chybu. Samozřejmě jsem si vyslechla komentář od vedoucího lékaře a ještě další poznámku od kolegy vedle. Jasně, mohla jsem to přejít a poučit se ze svých chyb, nikomu jsem neublížila, navíc jsem v té době stále ještě studovala, ale to jsem nedokázala. Propadla jsem pocitu, že se takové chyby budou určitě opakovat a já nakonec někoho ohrozím na životě. K mým obavám se přidal ještě svíravý pocit na hrudníku a postupně jsem ani nebyla schopná povinné praxe absolvovat. Právě to mě přivedlo do psychoterapie. Teď už vím, že donekonečna trestat sama sebe za chyby, kterých se člověk přirozeně dopouští, není nic v čem chci pokračovat. Učím se být k sobě vlídná. A občas se tomu všemu také jen obyčejně zasmát.

Vyzkoušejte psychoterapii přes videohovor

Prohlédněte si terapeuty, kteří se specializují na úzkosti
Úzkost Stres Sebevědomí Životní změny
11 lidí doporučuje
Frekventant terapeutického výcviku
„Podpořím Vás na cestě ke spokojenému prožívání, abyste mohli být sami sebou a přitom v pevných vztazích s druhými. Naleznete u mě bezpečí, přijetí a prostor pro Váš růst.“
890 Kč / sezení
Úzkost Vztahy Truchlení Trauma
35 lidí doporučuje
Frekventant terapeutického výcviku
„Nejsi tím, co se ti přihodilo, jsi tím, čím se rozhodneš být… Jsem vděčná, že mohu být pečujícím průvodcem na Vaší cestě životem. Do té doby než dokážete jít odhodlaně sami.“
890 Kč / sezení
Strach Sebevědomí Vztahy Úzkost
1 člověk doporučuje
Ověřený certifikovaný výcvik
„Věnuji se psychoterapii a koučování. Psychoterapeutická práce i koučink je pro mě o vzájemném respektu důvěře a užitku. Mými hodnotami jsou svoboda a odpovědnost.“
690 Kč / sezení
terapeuti

Doporučíme vám tři nejvhodnější terapeuty

Na základě 9 otázek vám ze 100+ terapeutů doporučíme ty, kteří nejlépe odpovídají vašim preferencím.

A to na základě věcí, o kterých chcete mluvit
Podle toho jak na terapii spěcháte
Podle druhu terapie, která vám bude sedět