Jak vám psychoterapie může pomoci s depresí?

Ať už bude vaše deprese k vyléčení potřebovat jen dílčí změny v životním stylu, přehodnocení zaběhlého způsobu myšlení nebo výlet do hlubin vaší osobnosti, je důležité zmínit, že se jedná o jedno z nejlépe léčitelných duševních onemocnění.

Jaké jsou příznaky deprese?

Deprese je onemocnění patřící do skupiny označované jako poruchy nálad. Nejčastějšími projevy je zhoršená nálada, únava a ztráta zájmu o věci, které nás dříve těšily, a to v délce trvání od 2 a více týdnů až měsíců. Deprese bývá doprovázena i poruchami spánku, změnou tělesné hmotnosti a změnou chuti k jídlu, objevují se také myšlenky vedoucí k sebeobviňování nebo zoufalství.

 

Jaký je rozdíl mezi depresí a špatnou náladou?

Špatná nálada je přirozenou součástí psychiky zdravého člověka. Pokud ale cítíte, že trvá nezvykle dlouho a zabydluje se ve vašem životě na úkor jeho kvality, pak se může jednat o první známky deprese. V této fázi může rozhovor s terapeutem přinést vítanou úlevu a pomoci vám se snadněji zorientovat v nelehké situaci.

Jak poznám, že trpím depresí?

Spolehlivou diagnostiku provádí vždy odborník, nejčastěji je to klinický psycholog, psychiatr, ale i praktický lékař. Na základě psychologických testů a rozhovoru pak určí diagnózu a diskutuje s pacientem odpovídající léčbu. Tento postup platí především pro vážnější formy deprese. V případě lehčích obtíží může pomoci i terapeut v rámci poradenského rozhovoru.

hedepy-michaela-3-w

Jak depresi léčit? Můžu si pomoci sám/sama?

Nejčastěji je deprese léčena za pomoci léků (obvykle antidepresiv), psychoterapií nebo jejich vzájemnou kombinací. Pokud na sobě pociťujete první známky deprese a hledáte možnosti, jak si ulevit alespoň do té doby, než budete mít možnost navštívit odborníka, doporučujeme vyzkoušet…

 

1. Upravte denní režim a režim spánku

Nastolit pravidelný režim, na který si možná budete chvíli zvykat, ale který v konečném důsledku příznivě ovlivňuje hormonální hladinu spoluodpovědnou za depresivní stavy.

 

2. Svěřte se blízké osobě.

Důvěrný rozhovor vás může zbavit depresivního pocitu samoty, druhá osoba vám poskytne kromě opory jistě i prostor k tomu si urovnat myšlenky, které se zdají být v tichu vaší mysli možná až nesnesitelné. Podobnou službu poskytne i online terapeut, který pro vás může být k dispozici v opravdu krátké době, navíc se propojíte s odborníkem specializujícím se přímo na tyto specifické duševní obtíže.

 

3. Zkuste příjemný pohyb, relaxace nebo masáž

tak jako mysl ovlivňuje tělo, tak tělo ovlivňuje mysl. Příjemnou stimulací vašich smyslů ulevíte i duševnímu napětí, které depresi provází. Na internetu naleznete řadu vedených relaxací nebo autogenních tréninků, dopřejte si aromaterapii nebo nenáročnou pohybovou aktivitu. 

 

Co je to poporodní deprese?

Depresi mohou zažívat i ženy po porodu, dokonce i ty, které se dosud cítily psychicky vyrovnané a netrpěly výraznými výkyvy nálad. Jednou z možných příčin se ukazuje být změněná hladina pohlavních hormonů, v tomto případě skupiny estrogenů. Estrogen po porodu prudce klesne a během následujícího období kojení jeho hladina dále kolísá. Vzájemným působením se tak na úrovni biochemických procesů zvyšuje riziko výskytu depresivních stavů. 

K dalším spouštěčům patří narušení cirkadiánního rytmu a spánku celkově. Ženy v tomto období ze dne na den přicházejí o pravidelný spánek a promění se jim celý denní režim, který se podřizuje potřebám miminka. Dále je to i sociální izolace, která může být pro spoustu žen stresující. Na rovině psychické pak deprese často podpoří i naučené způsoby myšlení, tzv. kognitivní schémata, jedním z takových může být například přesvědčení: „Říct si o pomoc je projev slabosti“. Nenápadná věta znějící v podvědomí může ženu dohnat až na pokraj psychického a fyzického vyčerpání.

Vyzkoušejte psychoterapii přes videohovor

Prohlédněte si terapeuty, kteří se specializují na deprese
Mgr. Tereza Chodlová (3000+ h. praxe)
Deprese Úzkosti Sebevědomí a sebepojetí Trauma Párová terapie
9 lidí doporučuje
Ověřený certifikovaný výcvik
„Psychoterapii vnímám jako bezpečný prostor, kde najdete porozumění a přijetí. Kde se vydáváme na společné hledání cesty, kterou se Vám v tuto chvíli nedaří najít.“
650 Kč / sezení
Nespavost Syndrom vyhoření Deprese Životní změny
Frekventant terapeutického výcviku
„Nesnažte se být dokonalí. Buďte úplní. (C. G. Jung)“
650 Kč / sezení
Úzkosti Vztahy Deprese Stres
Frekventant terapeutického výcviku
„Jedinou jistotou budiž, že každý stejný den je jiný. Je na nás, zda je to naše příležitost nebo prokletí.“
650 Kč / sezení

Přemýšlíte nad psychoterapií?

V tom případě stojí za to ji vyzkoušet

Pokud přemýšlíte o psychoterapii, určitě stojí za to ji vyzkoušet. Psychoterapie nemusí být jen p…

Podle realizovaných studií je online psychoterapie srovnatelně účinná jako psychoterapie “tváří v…

První sezení může probíhat různě. Pokud jde o online sezení, kromě toho, že probíhá přes počítač…