Jak vám psychoterapie může pomoci s depresí?

Ať už bude vaše deprese k vyléčení potřebovat jen dílčí změny v životním stylu, přehodnocení zaběhlého způsobu myšlení nebo výlet do hlubin vaší osobnosti, je důležité zmínit, že se jedná o jedno z nejlépe léčitelných duševních onemocnění.

Jaké jsou příznaky deprese?

Deprese je onemocnění patřící do skupiny označované jako poruchy nálad. Nejčastějšími projevy je zhoršená nálada, únava a ztráta zájmu o věci, které nás dříve těšily, a to v délce trvání od 2 a více týdnů až měsíců. Deprese bývá doprovázena i poruchami spánku, změnou tělesné hmotnosti a změnou chuti k jídlu, objevují se také myšlenky vedoucí k sebeobviňování nebo zoufalství.

 

Jaký je rozdíl mezi depresí a špatnou náladou?

Špatná nálada je přirozenou součástí psychiky zdravého člověka. Pokud ale cítíte, že trvá nezvykle dlouho a zabydluje se ve vašem životě na úkor jeho kvality, pak se může jednat o první známky deprese. V této fázi může rozhovor s terapeutem přinést vítanou úlevu a pomoci vám se snadněji zorientovat v nelehké situaci.

Jak poznám, že trpím depresí?

Spolehlivou diagnostiku provádí vždy odborník, nejčastěji je to klinický psycholog, psychiatr, ale i praktický lékař. Na základě psychologických testů a rozhovoru pak určí diagnózu a diskutuje s pacientem odpovídající léčbu. Tento postup platí především pro vážnější formy deprese. V případě lehčích obtíží může pomoci i terapeut v rámci poradenského rozhovoru.

hedepy-michaela-3-w

Jak depresi léčit? Můžu si pomoci sám/sama?

Nejčastěji je deprese léčena za pomoci léků (obvykle antidepresiv), psychoterapií nebo jejich vzájemnou kombinací. Pokud na sobě pociťujete první známky deprese a hledáte možnosti, jak si ulevit alespoň do té doby, než budete mít možnost navštívit odborníka, doporučujeme vyzkoušet…

 

1. Upravte denní režim a režim spánku

Nastolit pravidelný režim, na který si možná budete chvíli zvykat, ale který v konečném důsledku příznivě ovlivňuje hormonální hladinu spoluodpovědnou za depresivní stavy.

 

2. Svěřte se blízké osobě.

Důvěrný rozhovor vás může zbavit depresivního pocitu samoty, druhá osoba vám poskytne kromě opory jistě i prostor k tomu si urovnat myšlenky, které se zdají být v tichu vaší mysli možná až nesnesitelné. Podobnou službu poskytne i online terapeut, který pro vás může být k dispozici v opravdu krátké době, navíc se propojíte s odborníkem specializujícím se přímo na tyto specifické duševní obtíže.

 

3. Zkuste příjemný pohyb, relaxace nebo masáž

tak jako mysl ovlivňuje tělo, tak tělo ovlivňuje mysl. Příjemnou stimulací vašich smyslů ulevíte i duševnímu napětí, které depresi provází. Na internetu naleznete řadu vedených relaxací nebo autogenních tréninků, dopřejte si aromaterapii nebo nenáročnou pohybovou aktivitu. 

 

Co je to poporodní deprese?

Depresi mohou zažívat i ženy po porodu, dokonce i ty, které se dosud cítily psychicky vyrovnané a netrpěly výraznými výkyvy nálad. Jednou z možných příčin se ukazuje být změněná hladina pohlavních hormonů, v tomto případě skupiny estrogenů. Estrogen po porodu prudce klesne a během následujícího období kojení jeho hladina dále kolísá. Vzájemným působením se tak na úrovni biochemických procesů zvyšuje riziko výskytu depresivních stavů. 

K dalším spouštěčům patří narušení cirkadiánního rytmu a spánku celkově. Ženy v tomto období ze dne na den přicházejí o pravidelný spánek a promění se jim celý denní režim, který se podřizuje potřebám miminka. Dále je to i sociální izolace, která může být pro spoustu žen stresující. Na rovině psychické pak deprese často podpoří i naučené způsoby myšlení, tzv. kognitivní schémata, jedním z takových může být například přesvědčení: „Říct si o pomoc je projev slabosti“. Nenápadná věta znějící v podvědomí může ženu dohnat až na pokraj psychického a fyzického vyčerpání.

Reálný příběh klienta s depresemi a jak s tím pomohla psychoterapie

„Každé jaro se cítím podobně, vyčerpaně a jakoby bez života. Obvykle pomáhá hodně spánku, klid a samota. Jenže letos to nějak nestačilo. Týdny utíkaly a já se cítil spíš hůř než líp. Postupně jsem začal mít problém vyjít z bytu nebo přinutit se k práci, dojít na nákup jsem chodil jen v nejnutnějších případech, nejhorší bylo ale předstírat před svou vlastní rodinou, že je všechno v pořádku. Jednou mi došlo, že takhle dál fungovat už nevydržím. Děkuji za možnost online psychoterapie, protože překonat se a vyjít ven by pro mě bylo určitě daleko těžší. V terapii se mi podařilo odhalit jednu zásadní věc – že jsem svůj život zaplnil spoustou povinností, které mi ale už dávno nepřináší radost ani smysl. Za tu dobu jsem přehodnotil řadu věcí, a i když je ještě kus práce přede mnou, cítím po dlouhé době konečně zase energii a chuť do života.“

Vyzkoušejte psychoterapii přes videohovor

Prohlédněte si terapeuty, kteří se specializují na deprese
Mgr. Martin Klimeš (500+ h. praxe)
Deprese Smutek Samota Životní změny
1 člověk doporučuje
Ověřený certifikovaný výcvik
„Klíčové je pro mne vytvoření prostoru pro uzdravení a změnu.“
690 Kč / sezení
Deprese Úzkost Sebevědomí Vztahy Psychosomatika
2 lidi doporučují
Ověřený certifikovaný výcvik
„Cesta tu vždycky je…Mohu na ní být Vaším průvodcem, přičemž budu respektovat Vaše tempo, obavy, potřeby, rozhodování a podporovat Vaše kroky při směřování k životní spokojenosti.“
890 Kč / sezení
Mgr. Jiří Chromčák (10000+ h. praxe)
Deprese Úzkost Sebevědomí Vztahy
3 lidi doporučují
Ověřený certifikovaný výcvik
„Říci si o pomoc vnímám jako projev síly, a nikoli slabosti.“
1 190 Kč / sezení