Odkud přichází nespavost a kam mizí spánek?

Spánek je základní lidskou potřebou. Není náhodou, že jeho nedostatek začíná být tématem dnešní společnosti. Ve jménu výkonu zrazujeme náš přirozený biorytmus a vystavujeme se kontinuálnímu stresu. V důsledku toho pak trpíme, především v pozdějším věku, poruchami spánku, nejčastěji právě insomnií. Co s tím, když vaše rána už dávno nejsou dobrá a do růžova se vám vyspat nedaří?

Co to tedy nespavost je?

Nespavost je porucha spánku, která se vyznačuje obtížným nočním usínáním, časným ranním probouzením bez možnosti znovu usnout, častým probouzením v průběhu noci a navíc i záměnou dne za noc, tzv. nočním bděním.

 

Jaké jsou příčiny nespavosti?

Podoba spánku se historicky několikrát zásadně změnila. Osamocený spánek v uzavřené místnosti, na který máme s trochou nadsázky limit 8 hodin, je poměrně novodobá záležitost a vděčíme za něj průmyslové revoluci. Tehdy navíc byla práce ještě stále fyzicky náročná. Dnes většina lidi vykonává práci spíše duševní. Když v noci uleháme do postele, není to naše vyčerpané tělo, které nám pomáhá usnout, ale je to naše mysl, která nám nedovolí spát. K nespavosti přispívá i vyšší věk člověka, bolest nebo psychická či neurologická onemocnění, změna časového pásma, ale i nevhodné prostředí ke spaní.

 

Jak se léčí chronická nespavost?

Nespavost nemusí nutně souviset s neklidnou myslí. Může být doprovodným jevem jiných onemocnění. Pokud vás nespavost trápí delší dobu, je vhodné svěřit se praktickému lékaři a ten vás dále může odeslat do spánkové laboratoře, kde proběhne komplexní vyšetření.

Léčba pomocí léků bývá poslední volbou u chronické nespavosti a slouží pouze k obnovení přirozeného spánkového rytmu.

Jak si můžu pomoci sám, pokud trpím nespavostí?

Ideální je, pokud poznáte její důvody. Ty jsou u každého individuálně odlišné. V pozadí může stát momentální stres (přechodná nebo akutní insomnie), nebo je to výsledek dlouhodobě vyčerpávajícího životního stylu (chronická nespavost). První pomocí je dodržování pravidel tzv. spánkové hygieny (čerstvý vzduch v místnosti, absence kofeinu a alkoholu, klidná aktivita před spaním a podobně). Pokud už tyto pokusy máte za sebou a stále jste se nedočkali prospané noci, může být ideální volbou psychoterapie.

hedepy-natalie-1-w

Jak léčit nespavost pomocí psychoterapie?

První službou, kterou vám psychoterapie poskytne, bude pravděpodobně snížení stresu, který řada „nespavců“ zažívá ještě před usnutím. Jsou to obavy z toho, zda usnu, kdy se probudím a jak zvládnu ráno a celý další den. Pomůže vám se podrobně podívat na vzorce vašeho spánkového režimu a najít tak souvislosti mezi zdánlivými detaily, které pak ale nezřídka spánek zásadně ovlivňují. 

Nabízí také techniky, které můžete sami před zalehnutím zkoušet. V čem je ale psychoterapie nejcennější?  Učí nás samé přistupovat k sobě jako k individualitě, jedinečné osobnosti. Tlak na spánek, který trvá „od do“, může přestat v určitém věku fungovat. Někdy se ukáže, že stačí přijmout své potřeby – do života přivítat odpolední siestu,místo převalování v posteli brzy ráno zacvičit nebo se přímo pustit do práce. 

 

V čem mi může pomoci online psychoterapie, pokud řeším problémy s nespavostí?

Online psychoterapeut vám poskytne všechen servis, jaký byste dostali při standardním osobním sezení. Výhodou je, že se přímo propojíte s terapeutem, který je odborníkem právě na vaše téma. Díky přesnému cílení tak může být rychlejší i nalezení opětovné rovnováhy ve vašem životě. Sezení můžete navíc absolvovat přímo z pohodlí domova, po závěrečné relaxaci, která je ideálním spojencem v boji s nespavostí, tak můžete příjemně pokračovat spánkem a maximálně tedy využít její možnosti.

Reálný příběh klienta a jak mu pomohla terapie:

„Nespavostí už trpím dlouho, s věkem čím dál víc. Na prášky nejsem, tak jsem si k usnutí pomáhal televizí. Pak ale přišla třetí ráno a já se budil s pocitem, že se nemůžu nadechnout. Další hodinu jsem se pak snažil usnout a nad ránem už jenom hypnotizoval budík. O spánkové hygieně jsem se dozvěděl od své psychoterapeutky. Postupně se mi podařilo zlepšit usínání tím, že jsem změnil některé své zvyky. Díky vedeným relaxacím jsem se naučil usínat i po nočním buzení. Nyní mě čeká vyšetření ve spánkové laboratoři, ve hře je diagnóza spánkové apnoe. Do té doby se v terapii věnuji zvládání pracovního stresu. Jakoby mi mé povinnosti nedovolily ani pořádně spát.“

Vyzkoušejte psychoterapii přes videohovor

Prohlédněte si terapeuty, kteří se specializují na nespavost
Mgr. Robert Stuchlík (3000+ h. praxe)
Strach Vztahy Psychosomatika Životní změny
9 lidí doporučuje
Ověřený certifikovaný výcvik
„Všechno ať samo plyne, ať ve věcech násilnost není. J. A. Komenský“
890 Kč / sezení
Úzkost Vztahy Psychosomatika
5 lidí doporučuje
Frekventant terapeutického výcviku
„Jsem vášnivou surfařkou po snech. Jako psychoterapeutka a lifekoučka učím lidi chytit tu správnou vlnu, na které se svezou od hlubin své duše až ke splněným snům.“
890 Kč / sezení
Strach Sebevědomí Psychosomatika Životní změny
4 lidi doporučují
Frekventant terapeutického výcviku
„Terapie je dialog dvou bytostí, dvou duší. Ráda Vám budu terapeutem a poradcem v aktuálních tématech, a ještě raději průvodcem na cestě hlubokého seberozvoje duše a těla“
890 Kč / sezení